banner39

Rus jetlerinden İngiltere hava sahasına taciz

İngiltere, Rusya jetlerinin İngiltere hava sahasını ihlal ettiğini açıkladı

Avrupa 29.01.2015, 17:45 30.01.2015, 08:59
Rus jetlerinden İngiltere hava sahasına taciz

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya'nın stratejik bombardıman uçaklarının İngiltere hava sahasını taciz ettiği bildirildi.

İngiltere'nin The Daily Mail gazetesi, 28 Ocak tarihinde yapılan söz konusu tacizi önlemek için İngiltere'nin avcı uçaklarının havalandığını yazdı.

The Daily Mail gazetesine konuşan Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı yetkili temsilcisi, "Rus uçakların Birleşik Krallık hava sahasının yanında tespit edilmesinden sonra Eurofighter Typhoon avcı uçakları havaya kaldırıldı" dedi.

İngiliz uçakların Rus uçaklarının yanında yarım saat uçtuğunu bildiren The Daily Mail gazetesi, Rus savaş uçaklarının Birleşik Krallık'ın hava sahasını ihlal etmediğini belirtti.

Daha önce Globe and Mail Gazetesi, Rus uçaklarının aralarında Türk savaş gemisinin de bulunduğu diğer NATO gemilerini de taciz ettiğini duyurdu. Globe and Mail'in haberine göre, Eylül ayında iki Rus savaş uçağı Karadeniz'de Ukrayna ile ortak tatbikat yapan NATO savaş gemilerinin üzerinden defalarca alçak uçuş yaparak taciz etti.

İKİ ÜLKE ARASINDA KRİZ ÇIKTI

Rusya Hava Kuvvetleri'ne ait iki bombardıman uçağının İngiltere hava sahası yakınlarında uçuş yapması iki ülke arasında gerilime yol açtı. Bombardıman uçakları Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne ait iki uçağın eskortluğunda bölgeden uzaklaştırılırken Rusya'nın Londra Büyükelçisi İngiltere Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı bu olayın ardından yaptığı açıklamada, Rusya'nın Londra Büyükelçisi Alexander Yakovenko'nun Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak olayın neden meydana geldiğinin açıklamasının istendiği belirtildi. Açıklamada, Rus bombardıman uçaklarının İngiliz hava sahasının yakınlarında uçuş yaptığının tespit edildiği, uçakların Birleşik Krallık hava sahasına girmediği ve Kraliyet Hava Kuvvetleri'nden iki tayfun savaş uçağının, uçaklara eşlik ettikleri bildirilirken, Rus uçaklarının sivil hava trafiğinde de karışıklığa neden olduğu belirtildi.

İngiliz Financial gazetesi de Başbakanlık kaynaklarına dayandırarak aktardığı haberde, söz konusu uçuşun İngiltere hava sahasında bugüne kadarki en tehlikeli uçuşlardan biri olduğunu ve Rus Büyükelçi Yakovenko'nun en son geçtiğimiz temmuz ayında diplomatın sınır dışı edilmesi olayında Dışişleri Bakanlığına çağrıldığını yazdı.

banner53
Yorumlar (0)
8
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü