banner39

Rus medyasından Kırımoğlu'na karalama

Rusya tarafından ilhak edilen Kırım'ın önde gelen isimlerinden Mustafa Cemil Kırımoğlu, Rus medyası tarafından Türkiye lehine casusluk yapmakla suçlandı

Avrupa 09.04.2016, 11:57 09.04.2016, 16:37
Rus medyasından  Kırımoğlu'na karalama

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rus medyası, Kırım Tatarların lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nu Türkiye lehine casusluk yapmakla suçladı. Rusya’nın en önemli gazetelerinden İzvestiya, Ukrayna Güvenlik Kurulunun (SBU), Ukrayna'nın Kırım Tatarlarından sorumlu vekili ve Kırım Tatarların lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun Türk istihbaratına çalıştığını iddia etti.

Habere göre, bunu kanıtlayan belgeler internette yayınlandı, ancak haberde kaynak gösterilmedi. Haberde konunun Rusya istihbaratı tarafından da doğrulandığı iddia edildi.

Haberde Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nu Türk istihbaratına çalıştığını kanıtlayan belgelerin Ukrayna istihbaratının 2012-2013 yıllarında topladığı bildirildi. Rusların iddiasına göre, bu belgelerden birinde Kırım Tatarlarının liderinin, Türk Milli İstihbarat Teşkilatı ile direkt temaslarda olduğu gösteriliyor.

Rus eski Dış İstihbarat Servisi çalışanı Lev Korolkov gazeteye konu ile ilgili şunları söyledi:

“Mustafa Cemil uzun zamandır Türk MİT ile çalışıyor ve üst düzeyde işbirliği yapıyor. Türkiye onu kendi çıkarları için kullandı. Ankara Ukrayna‘nın Kırımı elinde tutamayacağını çok iyi anladığı için de Kırım Tatarlarının liderine bu kadar önem vermiştir. Bu bilgiler aslında Ukrayna istihbaratı için de yeni değildir…”

Şubat ayında, Kırım'ın Rus yanlısı savcısı Natalia Poklonskaya, Kırım Tatar Milli Meclisinin faaliyetlerinin yasaklama davası açmıştı. Ocak ayında ise Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu'nun yanı sıra Kırım Tatarlarının bazı liderleri için de uluslararası arama kararı ilan edilmişti.

 

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?