Rus müdahalesi IŞİD'i güçlendiriyor

İngiltere Dışişleri Bakanı Hammond, Rus müdahalesinin sahada IŞİD’İ güçlendirdiğini belirtt

Rus müdahalesi IŞİD'i güçlendiriyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, Ürdün’deki Zaatari sığınmacı kampını ziyaretinin ardından İngiliz basınına açıklamalarda bulundu. 

Sığınmacı kamplarından Suriye'ye doğru geri dönüşün, Rusya'nın askeri müdahalesinin ardından durduğunu ifade eden Hammond, "Ruslar konuşmak istediklerini söylüyorlar ama sadece konuşuyorlar. Ruslarla yaşadığımız sorun, konuşurken bir yandan da bombardımana devam etmeleri ve Esed’i desteklemeleri. Yaptığımız her şeyin altı Ruslar tarafından oyuluyor, bu benim için sürekli bir acı kaynağı" dedi.

"RUSLAR DAEŞ'İ BOMBALAMIYOR"

Rusya’nın Suriye’ye müdahalesinin, krize uluslararası çözüm bulma çabalarını da aksatttığını belirten Hammond, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ruslar DAEŞ’i yok etmek istediklerini söylüyorlar ama DAEŞ’i bombalamıyorlar. Ilımlı muhalefeti bombalıyorlar. Rusya'nın Suriye’deki saldırılarının yüzde 30’undan azı DAEŞ’i hedef alıyor. Rus müdahalesi sahada DAEŞ’i güçlendiriyor. Yapmak istediklerini iddia ettikleri şeyin tam tersine yarıyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i yıllardır takip ediyorum. Putin’i izlerken öğrendiğim şey şu; Ne kadar izlersen izle, hiçbir şey göremiyorsun. Anlaşılması imkansız. Kremlin’in oyun planı hakkında hiçbir fikrimiz yok. Bilmiyoruz. Bu konuları tartışan herhangi bir konsey yok. Her şey Putin’in kafasında."

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2016, 14:45
banner53
YORUM EKLE

banner39