banner39

Rus muhaliflerden Putin'e karşı koalisyon

Rusya'nın önde gelen muhalif liderleri Putin yönetimine karşı koalisyon kurdu

Avrupa 17.09.2010, 14:02 17.09.2010, 14:02
Rus muhaliflerden Putin'e karşı koalisyon

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rusya'nın önd gelen muhalefet liderleri Boris Nemçov, Mihail Kasyanov, Vladimir Rıjkov ve Vladimir Milov, Putin ve Medvedev yönetimine karşı koalisyona giderek birleştiklerini ilan etti.

Muhalif liderler, Kremlin'in 2007 yılındaki seçimlerde Putin'in Birleşik Rusya Partisi'nin kazanması için, muhalefet yapmayı zorlaştıran seçim yasası çıkardığını iddia ediyor.

Rusya'nın eski devlet başkanlarından Boris Yeltsin'in yardımcısı olarak görev yapmış olan Boris Nemtsov, muhalaif liderlerin kurduğu koalisyonun adını "Yolsuzluk ve Kanunsuzluk Olmayan Rusya" olarak açıkladı.

Koalisyon hareketinin gelecek yıl yapılacak parlamento seçimlerinde ve 2012 yılındaki başkanlık yarışında birlikte mücadele edeceği belirtildi.

"İktidar rejimi baskıcı bir seçim yasası yarattı, ama bu bizim yetkilileri Anayasa'ya uymaya çağırmamızı engellemez" diyen Nemtsov, yeniden başkan olmayı hedeflediği iddia edilen Putin'e yüklendi, "2024'e kadar büyük Putinle yaşamakRusya için bir felaket olur" şeklinde konuştu.

kasyanov-nemtsov-milov-rusmuhalifler.jpg

KASPAROV DA DAVET EDİLECEK

Söz konusu seçim yasası, meclise girmek için partilere yüzde 7 oy barajı getiriyor.
Rusya'da liberal muhalefet gruplarına destek çok az düzeyde yer alırken, bunda Kremlin'in baskılarının ve muhalif gruplar arasındaki bölünmenin etkili olduğu belirtiliyor.

Nemtsov yeni koalisyonun, polis şiddetine rağmen mitingler yapmaya devam edeceğini de söyledi.

Muhalefet koalisyonundaki bir diğer öne çıkan isim ise, Putin'in devlet başkanlığı sırasında başbakanlık yapmış olan Mikhail Kasyanov... 2008 başkanlık seçimlerinde sahte imzalarla adaylık başvurusu dilekçesi hazırladığı iddiasıyla diskalifiye edilen Kasyanov, "ortak hedefimiz Rusya'nın siyasi gidişatını değiştirmek" dedi.

Nemtsov, açıklama yapıldığı sırada ülke dışında olan eski satranç şampiyonu Gary Kasparov'un koalisyona katılması için çalışacaklarını da açıkladı.

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?