banner39

Rus Oligarkı'nın Libya işleri Blair'e emanet

Rusal Şirketi'nin Libya'daki kredi anlaşmasında Blair'ın da ismi geçiyor. Rus milyarderin, eski Başbakan'a 300 bin sterlinlik bağışı merak konusu.

Avrupa 03.10.2011, 07:16 03.10.2011, 07:16
Rus Oligarkı'nın Libya işleri Blair'e emanet

İngiltere Eski Başbakanı Tony Blair'ın, Libya'nın devrik lideri Kaddafi ve Libya'dan milyar dolarlık kredi almak isteyen Rus oligarşisi Oleg Deripaska arasında aracılık yaptığı yönünde yeni soru işaretleri ortaya çıktı. Rusya'nın en zengin işadamı olan Oleg Deripaska'nın, Blair'in  kurduğu  ve hükümetler nezdinde 'iklim değişikliği' üzerine lobi faaliyeti yürüttüğü Breaking Climate Deadlock (İklim Çıkmazının Çüzümü) adlı projeye 300 bin sterlin  yardım yaptığı, ancak bu yardımın Deripaska'nın Rusal adlı şirketinin Libya Yatırım Otoritesi ile vardığı 3 milyar dolarlık mali anlaşmanın Blair'ın yıllık 2 milyon sterline danışmanlık yaptığı JP Morgan aracılığı ile yapıldığının ortaya çıkması Blair'ın Deripaska için mi çalıştığı sorusunu gündeme getirdi.

İngiliz Telegraph gazetesi, geçen hafta açıkladığı bir mailin içeriğinde Blair'ın Libya'ya yaptığı gizli seyahatlerin JP Morgan ile bağlantılı olduğunu gösterdiğini yazmıştı. Ancak Telegraph, JP Morgan'ın Libya'lılarla iş yapmanın çok zor olduğu yönünde bir kaynağın açıklaması sonrası müzakerelerden çekildiği ama Libya Yatırım Otoritesi Deripaska'nın Rusal şirketinin 300 milyon dolarlık hisselerini aldığını yazması iki kurum arasında kimin etkili olduğu sorularını gündeme getirdi.

Star'ın haberine göre, Amerika'ya girmesi yasak olan Deripaska'nın Libya'da yürüttüğü müzakereler ile ilgili olarak JP Morgan ve Blair,bundan haberleri olmadığını belirtti. Blair'ın sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, Deripaska'nın Blair'ın İklim Çıkmazının Çözümü projesine verdiği yardım ile JP Morgon'ın Rusal ve Libya arasındaki kredi anlaşması konusunda herhangi bir bağlantı görülmesini ' yanlış ima' olacağı belirtildi.

YATGATE SKANDALI AKILLARDA

Toplam mal varlığının 17 milyar sterlin civarında olduğu düşünülen Rus oligark Oleg Deripaska'in İngiliz bazı siyasetçileri ile de ismi yan yana gelmişti. 2008 yılında Yunanistan'ın Korfu adası açıklarında özel yatında verdiği ögle yemegi partisine şimdiki İngiliz Maliye Bakanı George Osborne ve İngiliz İşçi Partili ve eski AB Ticaret Bakanı Lord Mandelson katılmıştı. Telegraph, Mandelson'ın Alüminyum Kralı olarak da bilinen Deripaska'ya 50 milyon sterlin değerinde bir ticaret kolaylığı sağladığı yönünde haberlere de yer vermişti. Watergate skandalına atfen İngiliz basınında 'yachtgate' (yatgate) olarak eleştiri konusu yapılmıştı.

Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?