banner39

Rus ordusu kış uykusundan uyanıyor

ABD'den yayınlanan National Interest'e göre Rus ordusu Avrasya'nın en güçlü ordusu olma yolunda ilerliyor

Avrupa 02.05.2015, 14:43 02.05.2015, 14:54
Rus ordusu kış uykusundan uyanıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'de yayın yapan National Interest dergisinin internet sitesinde, Rusya'nın kara kuvvetlerini güçlendirmeye önem verdiği ve Rus ordusunun eski günlerine dönmeye başladığı yönünde bir yazı yayınlandı.

Kyle Mizokami imzası taşıyan yazıda, Rus ordusu kış uykusundan uyanan bir ayıya benzetiliyor. Mizokami, "Tıpkı kış uykusundan uyanan ayı gibi Rus ordusu yeniden silahlanma programıyla onlarca yıl süren ihmalden kurtuluyor. Yeni program, orduyu Avrasya'nın en güçlüsü yapmayı amaçlıyor" diye yazdı.

T-14 Armata tankı ve Kurganets piyade savaş aracı gibi söz konusu programın bazı sonuçlarının 9 Mayıs'ta değerlendirilebileceğini belirten yazar, bu silahların ilk kez 2. Dünya Savaşı'nın sona ermesinin 70. yıldönümü sebebiyle Moskova'da düzenlenecek geçit töreninin gece provasında görüldüğünü hatırlattı.

Armata'nın T-72, T-80 ve T-90 tanklarının yerini alacağını belirten Mizokami, "Armata'ya, 125 milimetre ana top ile donatılmış tamamen yeni insansız kulenin kurulması bekleniyor. Tank, muhtemelen otomatik yükleyici ile donatılacak, böylece mürettebatta üç kişi kalacak" diye vurguladı.
Amerikan sitesine göre, Kurganets piyade savaş aracı, dış görünüşüyle Bradley, Warrior ve CV-90 gibi Batı'nın modellerini andırıyor. National Interest, yeni platformun, koruma düzeyi henüz bilinmeyen modül zırhla donatıldığını ifade etti. Araç, 30 milimetre makineli top ve Kornet sisteminin 4 adet tanksavar füzesi ile donatıldı.

Armata ve Kurganets'in yanı sıra, 300 milimetre mermi kullanan çok namlulu roketatar Smerç ile Koalitsiya-SV kundağı motorlu topçu sistemine dikkat çekildi. Mizokami, paletli şasi üzerine monte edilen 152 milimetrelik obüsün geçen yıl testten geçtiğini kaydetti.

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?