banner39

Rus pasaportlu Donbass sakinlerine Almanya'ya vize verildi

Nisan ayından bu yana, Almanya'nın Rus pasaportu sahiplerine yaklaşık 100 bin vize verdiğini belirtti

Avrupa 24.09.2019, 17:28
Rus pasaportlu Donbass sakinlerine Almanya'ya vize verildi

Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetleri (DPR ve LPR) sakinleri, yeni Rus pasaportları ile Almanya'ya vize aldı.

Haber, Özgür Demokrat Parti Genel Sekreteri Renatu Alt’a atıfta bulunarak Bild gazetesi tarafından bildirildi.

Nisan ayından bu yana, Almanya'nın Rus pasaportu sahiplerine yaklaşık 100 bin vize verdiğini belirtti. Aynı zamanda, bu rakamın ne kadarının Donbass sakinlerine düştüğü belirtilmemiştir. Bu nedenle yayın, Alman makamlarının sıradan Rus pasaportları ile DPR ve LPR sakinlerine basitleştirilmiş bir şekilde verilenleri ayırmadıklarını vurgulamaktadır.

Alt, Almanya tarafından yapılan bu tür eylemleri eleştirdi ve durumu açıklığa kavuşturmak için ülke makamlarına bir talep gönderdi. Buna cevaben, milletvekili hükümetin Rus pasaportlarının Donbass sakinlerine verilmesini Ukrayna egemenliğini ve Minsk anlaşmalarını ihlal ettiğini belirtti.

Daha önce DPR ve LPR sakinlerinin yaklaşık 90 bin sakininin basitleştirilmiş bir program çerçevesinde Rus vatandaşlığı için başvuruda bulundukları bildirildi . Ayrıca, 35 binden fazla Donbass sakini şimdiden pasaport aldı. Sadece ilk ayda, 10 binden fazla kişi Rus vatandaşlığı çıkardı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin , 24 Nisan'da Rus pasaportlarının Donbass sakinlerine verilmesini basitleştirmeye dair bir kararname imzaladı. Ardından, devlet başkanı tedbirin yalnızca doğası gereği insancıl olduğunu ve Ukrayna makamları için sorun yaratmadığını belirtti. 17 Temmuz’da, devlet başkanı ülkede yaşayan tüm Ukraynalılara Rus vatandaşlığının Donetsk ve Lugansk bölgelerinden devralınmasını kolaylaştırdı .

Rus İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada , "Donbas sakinleri göç konusunda herhangi departmanına Rus pasaportu alabilirsiniz. Dokümanın alınmasından sonra yaş ve kayıt yeri önemli değildir." denildi.

Kaynak: Lenta.ru

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?