banner15

Rus sitesi: IŞİD Paris kararını bir ay önce aldı

Rusya kaynaklı SputnikNews sitesi, Paris'teki saldırıyı gerçekleştiren IŞİD üyelerinin Suriye'den gittiğini; örgütün bir ay önce saldırı kararını aldığını savundu

Rus sitesi: IŞİD Paris kararını bir ay önce aldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa’nın başkenti Paris’te dün gerçekleşen saldırıyı düzenlediği iddia edilen 8 IŞİD üyesinden bazılarının Suriye’nin Rakka kentinden gittiği iddia edildi.

Rusya kaynaklı SputnikNews sitesinin iddiasına göre, Paris’te dün gece 7 ayrı bölgede düzenlenen ve 127 kişinin ölümüne sebep olan kanlı saldırıyı IŞİD yaptı.

Sitenin iddiasına göre IŞİD, bir ay önce Fransa’nın Irak ve Suriye’de kendilerine yönelik hava saldırılarına karşılık saldırı kararı aldı. Karar, IŞİD lideri Ebu Bekir El Bağdadi’nin onayıyla IŞİD’in başkent ilan ettiği Rakka’da alınırken, saldırı için de örgütün dış istihbaratı görevlendirildi.

Saldırı için görevlendirilen 10 örgüt üyesinden birkaçının keşif amacıyla daha önce birkaç kez Paris’e gittiği iddia ediliyor. Saldırıda yer alan örgüt üyelerinin bir kısmının da Suriye’de canlı bomba eğitimi aldıkları belirtiliyor.Saldırganlardan bazılarının, Arap asıllı Fransız vatandaşı olduğu belirtilirken, bazılarının Fransa’da daha önce IŞİD’e militan toplamak için çalıştıkları gelen bilgiler arasında.

SURİYE PASAPORTU BULUNDU İDDİASI

Paris'i kana bulayan intihar bombacılarından birinin üzerinde Suriye pasaportu bulundu. AP'nin haberine göre; pasaport Stade de France stadyumuna saldıran bombacılardan birinin üzerinden çıktı.

ALMANYA'DA TUTUKLANAN KİŞİNİN BAĞLANTISI OLABİLİR

Öte yandan Alman yetkililer geçtiğimiz hafta Bavyera eyaletinde tutuklanan bir kişinin Paris saldırısıyla bağlantısı olabileceğini duyurdu.

Ülkenin güneyinde 5 Kasım tarihinde rutin trafik kontrolü esnasında aracında taşıdığı çok sayıda silah ve patlayıcılarla yakalanan kişinin saldırıyla bağlantısı olduğuna inanmak için birtakım sebepler olduğu açıklandı.

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2015, 15:10
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35