banner15

'Rus-Türk ilişkisinin bozulması iki milletin de zararınadır'

Rusya Federasyonu Milli Güvenlik Akademisi Uluslararası Hukuk Dairesi Başkanı Yaşenko: "Rus-Türk ilişkisinin bozulması iki milletin de zararınadır. Bu ilişkinin bozulması ancak Batılılara yarar. O yüzden Rusya ve Türkiye, başkalarının ilişkiyi bozmasına izin vermemelidir"

'Rus-Türk ilişkisinin bozulması iki milletin de zararınadır'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Murat Ersoy, Rusya ve Türkiye arasında 250 bini aşkın evlilikten 2 milyonun üzerinde akrabalık oluştuğunu, aile içinde küslükler olsa da bunların zamanla ortadan kalkacağını belirtti.

Rus Ordu Korusu, Murat Ersoy'un daveti üzerine 50 kişilik kadrosuyla konser vermek üzere KKTC'ye geldi.

Konser nedeniyle KKTC’de bulunan Rusya Federasyonu Milli Güvenlik Akademisi Uluslararası Hukuk Dairesi Başkanı Albay Sergey Yaşenko ise Ruslar ve Türklerin tarihte hep aynı coğrafyada ortak kaderler yaşadığına dikkati çekti.

Yaşenko, "Bu nedenle Rus-Türk ilişkisinin bozulması iki milletin de zararınadır. Bu ilişkinin bozulması ancak Batılılara yarar. O yüzden Rusya ve Türkiye başkalarının ilişkiyi bozmasına izin vermemelidir. İlişkilerin eskiye dönmesi için Türkiye gerekli adımları atarsa Rusya'nın olayı unutmaya hazır olduğuna inanıyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Ersoy, Rusya ile Türkiye arasındaki yaklaşık 7 ay önce yaşanan uçak krizinin ardından devam eden gerginlikten sonra, Rus Ordu Korusu'nun konser vermek için KKTC'ye gelişinin önemine dikkati çekti.

Ersoy, bunun iki milletin aslında çok güçlü dostluk bağlarıyla birbirine bağlı olduğunun en güzel göstergesi olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti:

"Yıllardır Türkler ve Ruslar birçok konuda iş birliği ve ortaklık yapmış, iki ülke arasında her yıl katlanarak artan bir ticaret hacmi oluşmuştur. Rus Ordu Korosu'nun KKTC’ye konser için gelmesi aslında Rusların da bu ilişkilere verdiği önemi bir kez daha göstermiştir. Nitekim bir hafta önce Rusya Devlet Başkanı Sayın Vladimir Putin'in Atina'dan yaptığı 'Türkiye ile ilişkilerimizi iyileştirmeye devam etmeliyiz' yönündeki açıklamasını da pekiştirmesi açısından bu ziyaret büyük önem taşımaktadır."

Türkler ve Ruslar arasında çok derin aile bağları oluştuğuna işaret eden Ersoy, "İki millet arasında 250 bini aşkın evlilikten 2 milyonun üzerinde bir akrabalık oluşmuştur. Aile içinde küslükler olsa da zamanla bunlar ortadan kalkacaktır. Her iki millet tarafından da çok iyi bilinmektedir ki Türkler ve Ruslar geçmişte de gelecekte de birbirine ihtiyaç duyan, birbirini destekleyen iki millettir. Kısa vadede sorunlar yaşansa da uzun vadede bu sıkıntılar ortadan kalkacaktır. Sonuçta iki millet de ilişkilerin 7 ay önceki haline gelerek ilişkilerin güçlenmesini arzu ediyor " ifadelerini kullandı.

 

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2016, 16:54
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48