banner39

Rus yetkili: Kırım için savaşırız

Yangın yerine dönen Ukrayna'da Kırım'ın ayrılması tartışmaları alevlenirken, Rusya'dan "savaşabiliriz" açıklaması geldi. Batı basını bölünme kaygılarına vurgu yapıyor

Avrupa 21.02.2014, 09:58 21.02.2014, 09:58
Rus yetkili: Kırım için savaşırız

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna'nın başkenti Kiev'de dün yaşanan şiddet olaylarında 47 kişinin öldüğü duyuruldu. İç savaşı hatırlatan görüntülerle dünya gündemine oturan ülkede bu sabah anlaşmaya varıldığı haberleri gelirken, Kırım'dan dün gelen açıklamaların yankısı bugüne damga vuracak gibi..

Ukrayna'ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu Başkanı Vladimir Konstantinov, ülkedeki olayların daha da tehlikeli boyutlara ulaşması durumunda, Kırım'ın Ukrayna'dan ayrılmasının gündeme gelebileceğini söylemişti. Konstantinov, Ukrayna'daki krizde birçok Avrupa ülkesinin aktif rol oynadığını belirterek, sokak olaylarının iç savaş başlangıcı tehlikesi oluşturduğunu savundu.

Bu açıklamanın ardından Financial Times'a konuşan üst düzey bir Rus yetkili, Kırım'daki Rus nüfusu ve askeri üslerini korumak için Rusya'nın savaşabileceğini söyledi. Yetkili, "Ukrayna bölünürse, bu bir savaşı tetikler. Bu durumda ilk kaybedecekleri yer Kırım olur. Çünkü oraya gireriz ve koruruz. Tıpkı Gürcistan'da olduğu gibi" dedi.

Gazete, Rus Donanması'nın Karadeniz Filosu'nun üstlendiği Kırım'da nüfusun yüzde 60'ını Ruslardan, geriye kalan kısmının da Ukraynalılar ve Kırım Tatarları'ndan oluştuğunu hatırlattı.

Financial Times, Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'in orduyu devreye sokabileceğine dair kaygıların büyüdüğünü de belirtti. Ancak böyle bir durumda ordunun Yanukoviç'e sadık kalıp kalmayacağıyla ilgili soru işaretleri bulunduğu da iddia edildi.

Gazeteye konuşan Ukrayna İstihbarat Servisi SBU'nun eski başkanı Ihor Şimeşko, "Protestocuları temizlemek için güç kullanma kararı alınırsa, bu yapılabilir ama içsavaş başlatır. Ordu şu ana kadar tarafsızdı, ancak çatışmaya çekilirlerse bu geri dönüşü olmayan nokta olur. Ordu personeli de Ukrayna vizyonları konusunda yarı yarıya bölünmüş halde" diyor.

Bölünme endişesi

İngiliz Guardian da "öfke başkentin dışına taştıkça bölünme kaygıları artıyor" ifadeleriyle gelinen durumu yansıttı.

Gazete özellikle İstihbarat Servisi Başkanı Oleksandr Yakimenko'nun televizyonlardan yayımlanan açıklamasında "Ülkenin pekçok bölgesinde belediye binaları, içişleri bakanlığı, savcılıklar istihbarat servisinin büroları, ordu binaları ve cephanelikler ele geçirildi" demesinden sonra tüm bir ülkenin şiddete sahne olacağı kaygılarının arttığını vurguladı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in makamından yapılan açıklamada dün gece muhalefet liderlerinin yanı sıra AB ve Rusya Federasyonu temsilcileriyle yapılan görüşmelerden sonra "bir anlaşmaya varıldığı" bildirildi. Cumhurbaşkanlığı açıklamasında başka bir ayrıntıya yer verilmedi; sadece öğle saatlerinde tarafların anlaşmayı imzalayacakları kaydedildi.

Anlaşma, Avrupa Birliği dışişleri bakanlarının "şiddet ve aşırı kuvvet kullanımından sorumlu tuttuğu" Ukraynalı yetkililere yaptırım kararı almasının ardından geldi. ABD Ukrayna yönetiminde 20 kişi hakkında vize yasağı kararı aldı. Ancak bu kişilerin isimleri açıklanmadı.

Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?