banner15

Ruslar denizler doktrinini yeniledi

Kremlin Soğuk Savaş'ın ardından denizlerde azal gücünü de artırmanın peşinde. Yenilenen denzicilik doktrininde Kuzey Buz Denizi ve Karadeniz'deki donanmaların güçlendirilmesi öne çıkan başlıklar. Zira, Kırım ilhakından sonra Rusya'nın Karadeniz filosunu genişletme adımları sürüyor.

Ruslar denizler doktrinini yeniledi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin; 15 yıl önce 2020 yılına kadar sürecek dönemi kapsayan bir "denizcilik doktrini" açıkladı.

Doktrin, Rusya'nın coğrafi konumu, donanma ve ticari filosunun büyüklüğü ve her ikisinin uluslararası ilişkilerdeki rolüne bağlı olarak, Rusya'nın lider bir denizcilik gücü oluşturmasını öngörüyordu.

Rus denizciliğinin kendi deniz yetki alanları dışında Atlas Okyanusu, Kuzey Buz Denizi, Pasifik Okyanusu, Hazar Denizi ve Hint Okyanusu bölgelerinde çıkarları olduğuna vurgu yapan bu doktrin, geçtiğimiz igünlerde önemli değişikliklere uğradı. Bu değişiklikler aslında ABD'nin yenilediği deniz stratejisine bir cevap niteliği taşıyor.

Başbakan yardımcısı Rogozin, söz konusu değişikliğin NATO’nun doğuya doğru genişlemesinden kaynaklandığını vurguladı. Putin de bu değişikliği bir kilometre taşı olarak niteledi. Yeni doktrin, Kırım ve Kuzey Buz Denizi'nde Rus donanma varlığının artırılmasını öne çıkarıyor.

Rusya bu amaçla nükleer buz kıran gemi filosunu genişletiyor.

Sadece deniz ulaştırma rotalarını kısaltması ile değil aynı zamanda zengin dip kaynakları ile Arktik Okyanusu, bugün Rusya için en önemli ağırlık merkezini oluşturuyor.

Kremlin yönetimi, Atlas Okyanusu'nda güçlü olabilmek için arktik bölgesinde güçlü olmayı ve bölgenin silahlandırılmasını gerekli görüyor.

Karadeniz ve Baltık bölgesinin aksine Arktik Bölgesi, Atlas Okyanusu'na geçiş için buzlar dışında bir engele sahip değil ve bu bölge her yıl eriyen buzullar nedeniyle ulaşıma daha açık hale geliyor.

Diğer bir deyişle küresel ısınma hem ekonomiyi hem de jeopolitiği şekillendiriyor.

Doktrinde 4 fonksiyonel ve 6 bölgesel alan mevcut: Fonksiyonel alanlar donanma faaliyetleri, deniz ulaşımı, deniz bilimleri ve mineral kaynakların geliştirilmesi... Coğrafi alanlar ise Atlantik, Arktik, Pasifik, Hazar Denizi, Hint Okyanusu ve Antarktika olarak belirlenmiş.

Yeni doktrin; Rus tarihinde ilk kez denizcilerin sosyal güvenlik ve yaşam koşullarının geliştirilmesine yönelik maddeleri içeriyor. Değiştirilen doktrin, Rusya savunma bütçesinden deniz kuvvetlerine aktarılan payın da artmasını öngörüyor.

2001'deki belge; Yeltsin sonrası zor günler geçiren Rus donanmasının ve denizciliğinin toparlanmasına yönelikti. Söz konusu dönemde henüz gemi inşa ve deniz silah sanayi toparlanmamıştı.

Uzmanlara göre, Rusya'nın denizcilik doktrininde yaptığı bu değişiklik, aradan geçen yıllarda Moskova yönetiminin kendine olan güveninin arttığının bir göstergesi.

Zira son 10 yılda Rus gemi inşa sektörünün toparlanması ve ciddi yatırımlara girmesiyle donanmanın modernizasyonu hızlandı.

Bazı stratejistlere göre doktrin, NATO ve NATO'ya yakın ülkelerle uzun süreli bir gerilime hazırlık olarak kaleme alındı.

Kırım'ın ilhakı sonrası Batı bloğunun ekonomik ambargolar uygulaması, Rusya sınırlarına yakın bölgelerde yoğun tatbikatlar yapması Rus donanmasını da yeni bir strateji geliştirmeye itti.

Bu arada Rusya’nın Ukrayna krizi ile beraber karadeniz filosunu da güçlendirmeye başlaması dikkat çekici. 2014 yılı içinde filoya 10 yeni savaş gemisi eklendi.

Bu filo aynı zamanda Akdeniz filosunu da destekliyor. 2016 yılı sonuna kadar Karadeniz filosuna 4 yeni denizaltı daha katılacak.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2016, 14:44
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35