banner15

Ruslardan çılgın proje!

Asya kıtasını Bering Boğazı’nın altından Kuzey Amerika kıtasına tren yolu ile bağlanacak

Ruslardan çılgın proje!

Moskova yönetimi, Asya kıtasını Bering Boğazı'nın altından Kuzey Amerika kıtasına bağlayacak bir tren yolu tüneli projesi üzerinde çalışmalara başladı!

Hafta içinde Devlet Başkanı Dimitri Medvedev'inRusya'nın Uzakdoğu Federal Temsilci YardımcısıAleksander Levinthal tarafından açıklanan proje, 106 kilometrelik bir denizaltı tüneli ile Trans-Sibirya Demiryolu'nu Alaska'ya bağlamayı amaçlıyor. 

MALİYETİ 99 MİLYAR DOLAR 

Teknik olarak mümkün görünen projenin yaklaşık 99 milyar dolara mal olacağı öngörülürken, gerekli özel yatırım kaynağının sağlanması halinde 15 yıl içerisinde tamamlanabileceği belirtiliyor. Rusya'nınBering Boğazı'na bir tünel inşa etme planı, ilk olarak 1905 yılında Çar II. Nikolas tarafından ortaya atılmıştı. Moskova yönetimi, tünelin devreye girmesiyle dünya yük taşımacılığından en az yüzde 3'lük bir pay elde etmesini ve yılda 11.5 milyar dolara yakın bir gelir sağlamasını bekliyor.

Projenin Rusya, ABD ve Kanada tarafından ortak yürütülmesi planlanıyor. Tünelin açılmasıyla birlikte, Londra'dan New York'a kadar trenle gidilmesi mümkün olacak.

Kaynak: Habertürk

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2011, 07:34
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35