Rusya Afrika'ya el atıyor

Putin, kıtanın liderlerini gelecek Ekim ayında Soçi'de yapılacak bir zirveye davet etti. Ruslar ve Afrikalılar arasındaki bu yeni tarih sayfasının bilinmeyen bir diğer yanı ise, Afrika'nın “bu yeni arkadaş” karşısında benimsemeye niyetli olduğu strateji.

Rusya Afrika'ya el atıyor

Geçen yıl Afrika ile Rusya arasındaki ticaret toplam 20 milyar dolara ulaştı. Afrikaa 17.4 milyar dolarlık mal ithal ederken, Rusya'ya sadece 3 milyar dolar sattı.

Gözlemciler Rusya’nın Afrika’ya geri döndüğünü öne sürerken, Uluslararası Ticaret Merkezi tarafından yayınlanan bu rakamlar, ülkenin Afrika ile olan ilişkilerinden önemli ölçüde kâr elde ettiğini gösteriyor.

Silah trafiği, Rusya’nın Afrika’ya ihracatında önemli bir yer tutuyor.

Uluslararası Ticaret Merkezi web sitesi “tanımlanmamış ürünler” hakkında 5.4 milyar dolar değerinde bir rakamdan bahsediyor. Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI) tarafından yayınlanan veriler, Rusya’nın 2018’de Cezayir’e 1.2 milyar dolarlık silah sattığını ve 2018’de Mısır’a 3.2 milyar dolar sattığını ortaya koydu. Ayrıca, çeşitli Afrika ülkelerine verilen güvenlik hizmetleri için Rus şirketleri tarafından toplanan 1 milyar dolar daha var.  

Rusya'dan buğday ithalatı da 2016 yılında 2 milyar dolardan 2018'in sonunda 4 milyar doların üstüne çıkmıştır. Hidrokarbon ithalatı (bitüm ve diğerleri) 800 milyon dolardan 3 milyar doların üzerine çıkmıştır.

Putin ekim ayında kıtanın liderlerini misafir edecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kıtanın liderlerini gelecek Ekim ayında Soçi'de yapılacak bir zirveye davet etti. Ruslar ve Afrikalılar arasındaki bu yeni tarih sayfasının bilinmeyen bir diğer yanı ise, Afrika'nın “bu yeni arkadaş” karşısında benimsemeye niyetli olduğu strateji. Kıtadaki demokrasi dalgasına rağmen, toplumları tarafından zorlanan bazı liderler bulabilir. Rusya'da çok yetenekli bir güvenlik ortağı olarak görülebilir. 
 

Kaynak: www.dunyabulteni.net

banner53
YORUM EKLE

banner39