banner39

Rusya Avrupa'da aşırı sağcı partileri destekliyormuş

İngiliz "TheTelegraph" gazetesindeki habere göre ABD istihbarat servisi CIA, Kremlin ajanlarının Avrupa'daki siyasi partiler üzerindeki etkisini inceleyecek

Avrupa 18.01.2016, 09:40 18.01.2016, 11:15
Rusya Avrupa'da aşırı sağcı partileri destekliyormuş

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiliz Telegraph gazetesi, ABD Kongresinin Ulusal istihbarat servisi direktörü James Klapper’e son 10 yılda Avrupa ülkelerindeki aşırı sağcı siyasi partilere Rusya’nın yasadışı mali yardımını araştırma talimatı verdiğini iddia etti.

Habere göre, Washington hükümetinin Rusya’nın Avrupa ülkeleri arasında anlaşmazlıklardan NATO eylemlerini takipten çıkarma, füzelere karşı savunma sistemini boşa çıkarma ve Moskova'ya karşı uygulanan yaptırımların kaldırılması konularında faydalanacağından endişeli olduğunu bildirdi.

Gazete bunun yanında İngiliz hükümetinin ismi açıklanmayan bir temsilcisinin Avrupa topluluğu ülkeleri arasında bir “soğuk savaş” çıkması konusunda endişelerini dile getirdi.

Öte yandan, Sunday Telegraph tarafından hazırlanan bir haberde Schengen serbest dolaşımını kullanan Rus ajanlarının Fransa, Hollanda, Avusturya ve Çek Cumhuriyeti'nde geniş faaliyet içerisinde olduğu vurgulandı. Bu bilgilere göre Rus etkilerinin AB'den çıkılması için referandum yapılacak İngiltere ve Hollanda siyasetinde gözlendiğini söyleniyor.

Yetkililer hangi partilerin Rus yardımlarını aldığını belirtmedi. Ancak bu partilerin Macaristan'da aşırı sağcı Jobbik, Yunanistan'da Altın Şafak, İtalya'da Kuzey Ligi ve Fransa'da Front National'ın olduğu düşünülüyor.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?