Rusya ayrılıkçıların seçimini 'tanıyoruz' demedi

Rusya, batı yaptırımlarının ağırlaşması tehdidine karşıi Ukrayna'daki ayrılıkçıların yaptığı seçimleri tanımaktan geri adım attı, sadece seçimlere saygı duyuyoruz açıklaması yaptı

Rusya ayrılıkçıların seçimini 'tanıyoruz' demedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Batının yaptırım tehditleri, Rusya'nın Ukrayna'daki ayrılıkçılar konusunda geri adım atmasına neden oldu. Rusya, daha önce yaptığı açıklamalarda, ayrılıkçıların seçim planlarını destekleyen beyanlarda bulunmasına rağmen seçimlerin ardından, bugün yaptığı açıklamada seçimleri tanıdıklarına yönelik bir ifade kullanmadı. Ancak saygı duyduklarını belirttiler.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Dış Politika Danışmanı Yuri Uşakov, Ukrayna'nın doğusundaki ayrılıkçı grupların Donetsk ve Lugansk kentlerinde geçtiğimiz hafta gerçekleştirdikleri seçimlerle ilgili birtakım açıklamalarda bulundu. Donbass olarak da ifade edilen bu bölgede yapılan seçimlerle ilgili konuşan Uşakov, "Donbass'taki seçimlerle ilgili duruşumuz açıktır, seçimlere saygı duyuyoruz" ifadelerini kullandı.

Uşakov'un bu ifadeleri özellikle seçtiği belirtiliyor. Putin'in danışmanının tanımak anlamına gelen "recognize" ifadesi yerine saygı duymak anlamına gelen "respect" ifadesini kullanmasının, diplomatik bir manevra olduğu ve yaptırımların ağırlaşmasına karşı bir önlem olarak kullanıldığı belirtiliyor. 

Diğer taraftan Uşakov, Belarus'un başkenti Minsk'te ayrılıkçılar ve Ukrayna hükümeti arasında imzalanan ateşkes anlaşmasının devam etmesinden yana olduklarını söyledi.

'RUSYA SİLAH VE ASKER GÖNDERDİ'

Diğer taraftan, Ukrayna ordu sözcülüğü tarafından sabah saatlerinde yapılan açıklamada, Rusya'nın Ukrayna'nın doğusuna bazı askeri unsurlar gönderdiği ileri sürüldü.

Açıklamada, 32 Rus tankının yanısıra 16 Howitzet tipi mobil topçu sistemi ile mühimmat ve asker taşıyan 30 Rus askeri kamyonunun sınırdan geçerek Ukrayna topraklarına girdiği ifade edildi. Bu gelişmelerin, Donetsk ve çevresindeki çatışmaları şiddetlendirmesi bekleniyor. 

Ukrayna hükümeti tarafından yapılan bir diğer açıklamada, son 24 saatte Ukrayna ordusu tarafından silahlı ayrılıkçı gruplara yönelik düzenlenen bombardımandan en az 200 ayrılıkçının öldürüldüğü belirtildi. 

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2014, 16:10
banner53
YORUM EKLE

banner39