Rusya: Batı ülkeleri diplomatlarımızla görüşmüyor

Rusya Dışişleri Bakanı lavrov, Batılı ülkelerin Rus diplomatlarının görüşme tekliflerini sürekli reddettiğini öne sürdü

Rusya: Batı ülkeleri diplomatlarımızla görüşmüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Batılı devletlerin Rus dilomatlarla görüşmekten kaçındığını bildirdi. 

Rusya'nın resmi televizyonunda yayınlanan bir programa katılan Lavrov, Batılı devletlerin, Rusya büyükelçilik görevlileriyle görüşmekten kaçındığını belirterek, bu tavrın diplomasinin hedeflerine ters olduğunu savundu.

Lavrov, "AB ülkelerinin Dışişleri Bakanlıkları, Rus diplomatların görüşme tekliflerini reddetmesi bizi şaşırtıyor. Bu durum Rusya'ya karşı uygulanan yaptırımların neticesi ama tamamen diplomasi hedefleriyle çelişmektedir" dedi.

Rus Bakan, ülkesinin diplomatlarına uygulanan ambargonun yanı sıra ABD ve AB'nin, Moskovo'daki diplomatlarına yaptırım listesinde yer alan kişilerin katıldığı toplantılara gitmeme talimatının verildiğini ileri sürdü.

Lavrov, "Bu diplomasinin hedeflerine ters düşmektedir. Diplomasi konuşma ve anlaşma sanatıdır. Diplomatların yaptırım politikasını uygulama aracı olarak kullanılması artık başka bir konuya giriyor" değerlendirmesinde bulundu.

ABD ve AB ülkeleri, Ukrayna'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kırım'ın ilhakını kabul eden Rusya'ya bir dizi yaptırım uygulama kararı almıştı.

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2014, 15:42
banner53
YORUM EKLE

banner39