banner15

Rusya bu yıl 638 milyar metreküp doğalgaz üretecek

Rusya sahip olduğu zengin doğalgaz kaynaklarından bu yıl daha fazla üretim yapacağını açıkladı

Rusya bu yıl 638 milyar metreküp doğalgaz üretecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Enerji Bakanı Aleksander Novak, bu yıl ülke olarak toplamda 637-638 milyar metreküp doğalgaz üretmeyi hedeflediklerini söyledi.

Rus haber ajansı RIA Novosti'de yer alan habere göre, Novak yaptığı açıklamada, önceki yıl Rusya’nın 633 milyar metreküp doğalgaz ürettiğini hatırlatarak, “Bu yıl ufak bir artışla toplamda 637-638 milyar metreküp doğalgaz üretmeyi hedefliyoruz” dedi.

Habere göre, Kuzey Akım-2 doğalgaz boru hattı projesine de değinen Novak, söz konusu projenin Avrupa Birliği mevzuatına uygun olduğunu, ayrıca projenin inşaatına yönelik çevre ve anti tekel yasalarıyla da bir uyuşmazlığın söz konusu olmadığını belirtti.

Kuzey Akım-2 Projesi ile Rusya’dan Almanya’ya, Baltık Denizi altından toplam 55 milyar metreküp kapasiteli iki ayrı doğalgaz boru hattının yapılması öngörülüyor.

Proje için resmi anlaşma, Rus enerji şirketi Gazprom, Alman enerji şirketleri E.ON ve BASF ile merkezi Avusturya'da bulunan enerji şirketi OMV arasında geçen yıl eylül ayında imzalanmıştı ancak Polonya, Slovakya ve Ukrayna gibi Doğu Avrupa ülkeleri, Rusya’nın Avrupa’ya gönderdiği doğalgazı mevcut boru hatlarından göndermesi sayesinde aldıkları yıllık yaklaşık 3 milyar dolarlık transit ücretini kaybetmek istemediğinden, projenin yürütülmesine itiraz ediyor.

 

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2016, 20:23
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48