banner39

Rusya'da açılan ilk Türkmen okuluna ünlü şair Mahtumkulu Firaki'nin adı verildi

Rusya'nın Astrahan Oblast'ındaki Funtovo köyünde açılan ilk Türkmen okuluna Türkmen şairi Mahtumkulu Firaki'nin adı verildi.

Avrupa 03.09.2019, 10:55
Rusya'da açılan ilk Türkmen okuluna ünlü şair Mahtumkulu Firaki'nin adı verildi

Rusya'nın Astrahan Oblast'ındaki Funtovo köyünde ilk Türkmen okulu açıldı.

Açılışın onuruna, okulda Bilgi Gününe adanmış bir telekonferans düzenlendi. Bu sırada yeni okulunun öğrencileri, Türkmenistan'ın Aşkabat şehrindekin Türkmen-Rus okulunun öğrencileriyle konuştular.

Okul, Mart 2016'da Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov'un girişimi ile inşa edilmeye başlandı. Türkmen tarafına bütçeden finansman sağlandı.

Okul 190 öğrenci için tasarlanmış iki katlı bir eğitim kompleksi. Okulda, dijital projektörler ve geri çekilebilir ekranlar için otomatik iş istasyonlarıyla donatılmış 20 derslik bulunmaktadır. Bilgisayar odasında etkileşimli bir beyaz tahta bulunuyor.

Bina spor ve yeşil alanlarla donatılmıştır. İlkokul bloğunda, genişletilmiş gün gruplarındaki öğrenciler için uyku alanları vardır.

Eğitim kurumuna, Funtovo köyünde yaşayan Türkmen şairi Mahtumkulu Firaki'nin adı verildi.

Türkmenistan Eğitim Bakanlığı, Türkmen dili öğretmenlerini okula göndermeyi planlamaktadır. Funtovo köyünde bin 064 kişi yaşıyor. Funtovo'daki nüfusun çoğu etnik Türkmenlerdir.

Mahtumkulu Firaki Kimdir ?

Mahtumkulu Firâkî, Türkmen klâsik edebiyatının yapılanmasına önderlik eden, doğu edebiyatının yayılıp gelişmesine katkısı olan, yeri zor doldurulacak bir sanatçıdır. Mahtumkulu, 18. yüzyılda yaşamış, Türkmen yazı dilinin temelini atmıştır. O, halkının özgürlüğünü, bağımsızlığını arzu etmiş, halkın sevgisini kazanmış bir şairdir. Mahtumkulu şiirlerinde “Firâkî”, mahlasını kullanmıştır.

Not: Oblast: Rusya'da Özerk cumhuriyet oluşumunun bir alt kademesi sayılıyor. Rusya'daki 83 Federe cumhuriyetinin 46'sı Oblast'tır

Kaynak: www.dunyabulteni.net

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?