banner39

Rusya'da Kırım Tatarlarına destek veren aktivistlere gözaltı

Rusya’da Kırım Tatarlarına destek eylemi düzenleyen aktivistler Rus polislerince alıkonuldu. Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Refat Çubarov, Rus polisinin 7 aktivisti gözaltına aldığını duyurdu.

Avrupa 19.01.2021, 15:25
Rusya'da Kırım Tatarlarına destek veren aktivistlere gözaltı

Strateji-18 girişiminin aktivistleri 18 Ocak 2021 tarihinde St. Petersburg kentinde Kırım Tatar siyasi tutsaklara destek eylemleri gerçekleştirdi. Eyleme katılan 7 aktivistin Rus polis tarafından alıkonularak polis şubesine götürüldüğü bildirildi.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Refat Çubarov, “St. Petersburg’ta bugün saat 20.00’de polis, her ay Kırım Tatarlarına destek vermek için düzenlenen Strateji-18 eylemi çerçevesinde tek kişilik eylemler düzenleyen İlya Tkaçenko, Olga Smirnova, Vladimir Şipitsın, Asan Mumcu, Dmitriy Negodin, İlyas Eşref, Aleksey Leyn’i gözaltına aldı.” diye bildirdi.

Kırım Tatarları'na destek verenlere gözaltı

Daha sonra yapılan açıklamada 6 aktivistin serbest bırakıldığı, Kırım Tatar aktivist Asan Mumcu’nun ise hala polis şubesinde alıkonulduğu bildirildi. Mumcu’ya karşı, 18 Mayıs 2020 tarihinde yapılan tek kişilik eylemler sırasında Rusya Federasyonu İdari Suçlar Kanununun 20.2 maddesinin 2. fıkrası (halka açık etkinliği organize etme prosedürünü ihlal etmek) uyarınca idari dava açıldığı belirtildi.

Asan Mumcu’nun oğlu Abibullah Mumcu, babasından dünden beri haber alamadığını belirtti. QHA’ya konuşan Abibullah Mumcu, “Babamla en son dün saat 22.30 civarında konuşabildim. Polis şubesindeydi, olağanüstü bir durum gibi gözükmediğini söyledi. Ancak bugün hala kendisine ulaşamıyorum, telefonu kapalı. Babamın götürüldüğü 16 No’lu polis şubesini de aradım ama telefonu açmıyorlar. Çok endişeliyim.” dedi.

Her ayın 18'inde eylem

Rusya’da “Strateji-18” inisiyatif grubu aktivistleri, her ayın 18’inde “Siyasi Mahkum Günü”düzenliyorlar. Kampanya çerçevesinde aktivistler, tüm siyasi tutsakların serbest bırakılması, Ukrayna’ya yönelik Rus saldırganlığına son verilmesi ve Kırım’ın işgaline son verilmesi gibi taleplerde bulundukları eylemler yapıyorlar.

Kaynak: Kırım Haber Ajansı

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?