banner39

Rusya da Kuzey Irak'a yatırım peşinde

Rus Gazprom Neft Şirketi, Kuzey Irak'ta iki petrol anlaşması imzaladı

Avrupa 04.08.2012, 10:49 04.08.2012, 14:17
Rusya da Kuzey Irak'a yatırım peşinde

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya'nın enerji devi Gazprom'un petrol çıkarma ve dağıtım alanında faaliyet gösteren bağlı kuruluşu Gazprom Neft, Irak'ın kuzeyindeki Bölgesel Kürt Yönetimi ile iki petrol anlaşması imzaladı.

Topraksuenerji.org sitesinde yer alan habere göre, şirketin St. Peterburg'daki merkezinden yapılan açıklamada, Gazprom Neft'in, Kuzey Irak'ta 3.6 milyar varil düzeyinde petrol rezervi olduğu tahmin edilen petrol havzalarından Germiyan'dan yüzde 40, Şakal Blokundan ise yüzde 80′lik hisse aldığını duyurdu. Anlaşma için ilk etapta yaklaşık 260 milyon dolar ödeneceği kaydedildi.

Açıklama, Fransa'nın Total, Amerika Birleşik Devletleri'nin Chevron ve Exxon Mobil petrol şirketlerinin bölgede petrol çıkarma anlaşması imzalamasından sonra yapıldı.

Irak Hükümeti ile Bölgesel Kürt Yönetimi arasında petrol ve doğalgaz kaynaklarıyla ilgili nihai kararı kimin alacağı konusunda anlaşmazlık yaşanıyor. Bağdat, ülke çapındaki tüm enerji kaynaklarının kontrolünü elinde tutmak istiyor, Bölgesel Kürt Yönetimi ise anayasaya göre, Bağdat'ın onayı aranmaksızın enerji kaynaklarıyla ilgili karar alabileceğini iddia ediyor.

banner53
Yorumlar (0)
9
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?