Rusya'da yasaklı Yehova Şahidi Danimarkalıya 6 yıl hapis

Rusya'da 2017 yılında yasaklanan Yehova Şahitleri örgütünün üyesi Danimarkalı bir kişiye mahkeme tarafından 6 yıl hapis cezası verildi

Rusya'da yasaklı Yehova Şahidi Danimarkalıya 6 yıl hapis

Bir Rus mahkemesi, ülkede yasaklı olan Danimarkalı bir Yehova Şahidinin grup örgütlemekten suçlu buldu ve altı yıl hapis cezasına çarptırıldı. Danimarka vatandaşı Dennis Christensen, 2017’de getirilen Rus aşırılık karşıtı yasalar uyarınca mahkum edildi.

Christensen, Mayıs 2017'de Moskova'nın 326 kilometre güneyindeki Oryol kentinde, Yehova'nın Şahitleri İncil çalışma grubuna düzenlenen bir polis baskınında tutuklandı ve Rus aşırılık karşıtı yasalarla suçlandı.

2017 Nisan ayında Rusya'da Yehova'nın Şahitleri'ne bağlı 395 topluluğun faaliyetlerine derhal son verilmesi ve mal varlıklarına el konulması kararı alınmıştı.

Rusya'nın yasaklı örgüt listesine aldığı ‘Yehova Şahitleri'nin Finlandiya’ya iltica başvurularında ciddi artış yaşandı. Göçmen Dairesi’nin (Migri) İltica Bölümü Şefi Esko Repo, 2017 yılında Rusya’dan gelerek Finlandiya’ya iltica eden 400 kişinin yarıya yakınının ‘Yehova Şahitleri’ üye ve sempatizanları olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2019, 08:31
banner53
YORUM EKLE

banner39