banner15

Rusya'dan Avrupa'ya tehdit gibi mesaj

Rus lider Putin, topraklarına füze yerleştirilmesini kabul eden Avrupa ülkelerinin "topraklarını olası bir misilleme saldırısı riski altına soktuklarını anlamak zorunda kalacaklarını" söyledi

Rusya'dan Avrupa'ya tehdit gibi mesaj

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Avrupa'ya yeni füzelerin yerleştirilmesi halinde Rusya'nın da buna aynı şekilde cevap vereceğini bildirdi.

Putin, İtalya Başbakanı Giuseppe Conte ile görüştükten sonra düzenlenen basın toplantısında, gazetecilerin ABD'nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan çekilme kararına ilişkin sorularını yanıtladı. 

Daha önce Anti Balistik Füze Sistemi Anlaşması'nın şimdi ise Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'nın ortadan kaldırılmasından endişe duyduklarını belirten Putin, "Bütün bunlar ortadan kaldırıldığında silahsızlanmanın büyümesini sınırlayacak bir şey kalmayacak. Öyleyse durum bence son derece tehlikeli olacak. Silah yarışından başka hiç birşey kalmayacak." ifadelerini kullandı.

ABD'nin her halükarda anlaşmadan çekilmesi halinde Avrupa'nın ne yapacağı sorusunun ortaya çıktığını dile getiren Putin, "Esas soru şu: Bu yeni ortaya çıkan füzelerle (Avrupa) ne yapacak? Bu füzeler eğer Avrupa'ya teslim edilirlerse, doğal olarak, biz de aynı şekilde cevap vermek zorunda kalacağız. Bunu kabul eden Avrupa ülkeleriyse kendi topraklarını olası bir misilleme saldırısı riski altına soktuklarını anlamak zorunda kalacaklar. Bu çok açık." diye konuştu.

Putin ayrıca ABD'nin, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'nın Rusya tarafından ihlal edildiğine dair herhangi bir kanıt gösteremediğine de dikkat çekti.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya'nın büyük ihtimalle anlaşmayı ihlal ettiğini söylemişti. Stoltenberg ayrıca, NATO'nun gerilimi yükseltmek istemediğin, ancak bütün müttefiklerini herhangi bir tehdide karşı savunmaya hazır olduğunu vurgulamıştı.

ABD ve dönemin Sovyetler Birliği'nin imzaladığı 1987 tarihli INF anlaşması, denizden atılanlar dahil tüm nükleer ve konvansiyonel kısa ve orta menzilli füzeleri yasaklıyor.

ABD ve Rusya'nın birbirlerine karşı bu tür füzeler kullanacakları yer ise Avrupa.

Bu yüzden ABD Başkanı Donald Trump'ın INF anlaşmasından çekilmesi tehdidi, kıtaya yeni füzeler konulacağı anlamına geleceğinden kaygılara yol açmıştı.

Kaynak: www.dunyabulteni.net

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2018, 01:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35