Rusya Duma'sında Libya tartışması

Rus vekiller hem Kaddafi'nin halkına yönelik tavrını hem de batının askeri müdahalesini reddetti

Avrupa 24.03.2011, 15:45 24.03.2011, 15:45
Rusya Duma'sında Libya tartışması

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rusya meclisi Duma, Libya'da yaşanan olaylar hakkındak oturumunda, hem Muammer Kaddafi'nin halkına yönelik saldırılarını hem de BM Güvenlik Konseyinin saldırı kararıyla başlayan askeri müdaheleyi reddetti.

Rus gazetesi Kommersant'ın haberine göre, kararın şeklini meclis çoğunluğunu elinde bulunduran iktidar partisi Yedinaya Rossiya'nın tutumu belirledi. Parti yetkilileri başbakan ve başkanları Putin'in görüşünü savunsa da netice itibariyle devlet başkanının da açıklaması gözardı edilmemeye çalışıldı. Bu durumda ise çelişkili açıklamalar ortaya çıktı.

Bu arada mecliste temsil edilen üç muhalif parti temsilcileri de Rus dış politikasını tutarsızlıkla suçlayarak ağır eleştirilerde bulundu. Onlar konu hakkında devlet başkanı ve başbakanın çeşili ifadelerinin yanı sıra Duma'nın kararının da doğru olmadığını beyan etti. Kremlin yanlısı siyasiler ise kararın çelişki içermediğini ve yaşanacak gelişmelere göre politikanın değişebilmesi için "özel ibarelerin" kullanıldığını öne sürdü.

Kararın alınmasında önemli rol üstlenen muhalif vekiller Leonid Kalaşnikov, Oleg Şein devlet başkanı Medvedev'in açıklamasının doğru olduğunu ve BM kararının desteklenmesi gerektiğini bildirdi. Onların sözlerine göre Rus dış politikasında başbakanın değil devlet başkanının söylemleri belirleyici olmakta. Muhalif vekillere katılmayan Konstantin Zatulin ise başbakan Putin'in durum tespitinin gerçekçi olduğunu savundu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?