banner15

Rusya Eski Sovyetler rolünü geri kazanamadı

Yapılan bir araştırma sonuçlarına göre Avrupalılar SSCB'nin dağılmasının ardından Rusya'nın dünya lideri misyonunu geri kazanamadığını düşünüyor

Rusya Eski Sovyetler rolünü geri kazanamadı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanların yüzde 69'u, Fransızların yüzde 55'i ve İtalyanların yüzde 51'i 1991 yılında SSCB'nin dağılmasıyla birlikte tek süper güç konumuna gelen ABD'nin dünya lideri rolünü başarıyla yerine getiremediğini düşünüyor.

Sputnik.Görüşler projesi çerçevesinde yapılan araştırmaya göre, araştırmaya katılan Almanların sadece yüzde 24'ü, Fransızların yüzde 35'i ve İtalyanların yüzde 42'si ‘ABD, SSCB'nin dağılmasından sonra dünya lideri rolünü yerine getirebildi mi?' sorusunu olumlu şekilde cevapladı. Fransızların yüzde 10'u ve Almanlar ile İtalyanların yüzde 7'si bu soruyu yanıtlamakta zorlandı.

Avrupalıların çoğu 1991 yılında SSCB'nin dağılmasıyla birlikte tek süper güç konumuna gelen ABD’nin dünya lideri rolünü başarıyla yerine getiremediğini düşünüyor.

Araştırma Sputnik Haber Ajansı için 2016 yılının Temmuz ayında Fransız araştırma şirketi Ifop tarafından gerçekleştirildi. Almanya, Fransa ve İtalya'dan 18 yaşın üzerindeki 3006 kişinin katıldığı araştırma nüfusun cinsiyet, yaş grubu, coğrafyaya göre dağılımına dayanılarak yapıldı. Araştırmanın ülke genelinde veriler için güven aralığı yüzde 95'lik olasılığıyla yüzde +/- 3.1 olarak hesaplandı.

 

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2016, 15:10
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48