banner39

Rusya, Finlandiya'daki bu gizli askeri adada ne yapıyor?

Fin emniyet güçleri ve askeri personel 2018 Eylül ayında, "gizemli" Rus işadamı Pavel Melnikov ve ortakları aracılığıyla "Rusya ile bağlantılı" ülkesinde 17 mülke eş zamanlı baskın düzenlediler. Peki Rusya, Finlandiya'daki bu gizli askeri adada ne yapıyor?

Avrupa 26.08.2019, 12:42 26.08.2019, 14:44
Rusya, Finlandiya'daki bu gizli askeri adada ne yapıyor?

Finlandiya’nın Sakkiluoto Adası… 9 asker ve derin askeri bağlantıları olan bir Rus oligarşisi tarafından gizemli bir şekilde satın alınan (vurgulanan) bir helikopter pisti. 
 
22 Eylül 2018'de Fin emekli Leo Gastgivar, yaşadığı Finlandiya ile İsveç arasında bir adalar adasında bulunan küçük adadaki bahçesinde çalışıyordu.

Birdenbire, huzurlu öğleden sonraları olağandışı bir varlık yüzünden yarıda kesildi. Gastgivar, ön kapısının kısa körfezde bekleyen kamuflaj yorgunluklarında Finlandiya komandolarıyla dolu iki siyah sürat teknesini fark etti.


 
Gelenler birbiri ile garip bir şekilde selamlaştı. Gastgivar barışçıl ada yaşamı için bu kadar uğursuz bir askeri varlığın neye işaret ettiği konusunda tamamen bilgisizdi. Komandolar teknelerini yüzdürerek ilerlemeye devam ettiler.

Gastgivar evinin içine girdi, bir çift dürbün ile tekneyi takip etti. Komandoların hiç tanımadığı, hatta görmediği gizemli bir Rus işadamı olan en yakın komşusuna ait başka bir küçük adaya doğru ilerlediklerini şaşkınlık içinde izledi. 

New York Times gazetesine göre , Fin emniyet güçleri ve askeri personel 2018 Eylül ayında, "gizemli" Rus işadamı Pavel Melnikov ve ortakları aracılığıyla "Rusya ile bağlantılı" ülkesinde 17 mülke eş zamanlı baskın düzenlediler.

Baskınlar, ağır silahlı polisi ve ülkenin Federal Soruşturma Bürosu'na eşdeğeri olan Finlandiya'nın Keskusrikospoliisi'nin (KRP) en az 100 üyesini içeren Sakkiluoto adasına yapılan bir saldırıyı içeriyordu.

Melnikov'un iş ilişkileri son derece kapsamlı, ancak belki de daha ilginç olanı, "dokuz iskele, bir helikopter pisti, kamuflaj ağına batırılmış bir yüzme havuzu ve hepsi uydu çanakları ile donatılmış küçük bir orduyu barındıran bir konut.

Yerel basında çıkan haberlere göre , Finlandiya askeri ve istihbarat teşkilatları Melnikov'un turizm şirketi Airiston Helmi'yi yıllardır izliyordu.

Kaynak: Yabancı Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?