banner39

Rusya: Füze kalkanı bizi hedef alıyor

Rusya Dışişleri Bakanı, Malatya'da kurulan NATO füze savunma sisteminin, İran'ı değil Rusya'yı hedef aldığını savundu, İran'a müdahale konusunda uyardı

Avrupa 21.03.2012, 08:44 21.03.2012, 08:44
Rusya: Füze kalkanı bizi hedef alıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Malatya'da kurulan NATO füze savunma sisteminin İran'ı değil, Rusya'yı hedef aldığını savundu.

Kommersant FM'in sorularını cevaplayan Lavrov, Rusya'nın dış politika yaklaşımları ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. ABD öncülüğünde Avrupa'ya inşa edilmeye çalışılan füze kalkanının, Rusya - ABD ilişkilerini rehin alıp almayacağı ile ilgili soruya yanıt veren Lavrov, "ABD füze savunma sisteminin parçasının kurulacağı ve anlaşma sağlanan ülkelere bakalım. Türkiye'de bir radar yerleştiriliyor. Eğer sorun İran ise bu radara ihtiyaç yok. Ortadoğu ülkelerinden birinde zaten tüm İran'ı gözetleyebilecek Amerikan radarı var. Türkiye'deki radar aynı işi yapacak. Bununla birlikte Rusya'nın Avrupa kısmında büyük bir alanı da görecek" dedi.

"HİÇ KİMSE ESED'İ RUSYA'YA DAVET ETMEDİ"

Lavrov, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'le siyasi sığınma konusunda herhangi bir konuşma yapmadıklarını söyledi.

Libya eski lideri Muammer Kaddafi gibi bir sonu Esed'in de yaşamaması için istifa etmesi ve Rusya'ya kaçmasının daha iyi olup olmayacağı ile ilgili soruyu yanıtlayan Rus Dışişleri Bakanı, "O bu konuda karar veremez. Rusya'dan hiç kimse onu istemedi" ifadesini kullandı. Batılı ve Arap siyasetçilerin Esed'in istifasını istediğini hatırlatan Lavrov, ancak kendisinden sonra nasıl bir yapı olacağı, muhalefet arasında uyumsuzluk gibi birçok sorunun belirsizliğini koruduğunu ifade etti.

"İRAN'A YÖNELİK HAVA SALDIRISI, TAHRAN'IN NÜKLEER PROGRAMINI İPTAL ETTİRMEZ"

İran'a yönelik saldırgan yaklaşımların nükleer silahsızlanma tehdit ettiğini kaydeden Rusya Dışişleri Bakanı, "İran'a yönelik herhangi bir hava saldırısı, Tahran'ın nükleer programını belki yavaşlatır, ama asla iptal ettirmez ya da sona erdirmez" uyarısını yaptı. Lavrov, şöyle devam etti:

"CIA ve ABD resmi makamları, İran yönetiminin nükleer silah üretmek istedikleri ile ilgili herhangi bir kararını ispat edecek delilleri olmadığını kabul ediyor. Ancak bu ülkeye yönelik herhangi bir saldırının ardından böyle bir karar almak isteyeceklerini düşünüyorum. Birçok uzman diyor ki, eğer İran nükleer silaha sahip olsa idi, tehditlere ya da hava saldırısına maruz kalmazdı. Buna ek olarak İran'ın komşuları da, 'Muammer Kaddafi nükleer silahlara sahip olsa idi, sonu farklı olurdu' şeklinde düşünmeye başladı. Bu durum belirli ülkelere kendi nükleer programlarını başlatmaları için zemin oluşturuyor."

İran yönetiminin İsrail'i ortadan kaldırmaya yönelik tehditlerinin, küresel İslami hedeflere yönelik bir retorik olduğunu, bunun asla uygulama şansının olmadığını öne süren Rusya Dışişleri Bakanı, "İran'ın bunu yapmaya asla karar vermeyeceğine inanıyorum. İsrail'i Filistin'e zarar vermeden ortadan kaldırmak imkansız" şeklinde konuştu.

"İRAN NÜKLEER SİLAH HEDEFİNİ İSPAT EDELİM, BİRLİKTE MÜCADELE EDERİZ"

Tek taraflı olarak İran'a uygulanan yaptırımların bu ülkenin ekonomisine zarar vereceğini, ancak nükleer hırsları ile ilgili konuda herhangi bir etkisinin olmayacağını vurgulayan Lavrov, "Nükleer programla ilgili boş noktaların açığa kavuşturulması için çalışırsak, sonra da kolektif yaptırıma başvurabiliriz. Tek taraflı yaptırımlar, buna petrol ithalat yasağı da dahil nükleer silahsızlanma hedefine katkı sağlamıyor. Sadece ekonomiyi zor durumda bırakıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Rus bakan, İran ve uluslararası altılı grup arasındaki görüşmelerin Nisan ayında yapılması konusunda ümitli olduğunu kaydetti. İran Dışişleri Bakanlığı, görüşmenin yakın zamanda İstanbul'da yapılması konusunda mutabık olduklarını söylemişti.

"ISAF'IN BAŞARILI OLMASI İÇİN TRANSİT MERKEZ OLUŞTURUYORUZ"

ABD ve Taliban arasındaki görüşmelerin, Afgan hükümetinin dahil olmadan yapılmasına ilişkin girişimleri değerlendiren Lavrov, "Bunun verimli olmadığını ve mutlaka değişmesi gerektiğini düşünüyorum. Afgan hükümeti anahtar katılımcı olmalı" ifadelerini kullandı.

NATO öncülüğündeki ISAF (Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü)'nün terör ve uyuşturucu ile etkili bir şekilde mücadele edemediği eleştirisini getiren Rusya Dışişleri Bakanı, "Rusya ISAF'ın görevini başarılı bir şekilde devam ettirmesini istiyor. Bunun için transit geçiş fırsatı veriyoruz" dedi. Rusya ve ABD arasında Volga Federal Bölgesi'nde Ulyanovsk kentindeki üssü, askeri olmayan lojistik malzeme sevkiyatı için kullanılması ile ilgili müzakereler sürüyor. Uçakla Ulyanovsk'a gelecek kargolar, trenle Avrupa ülkelerine ulaşacak.

ABD'nin Afganistan'dan 2014'de ayrılmasının ardından büyük çaplı bir askeri üsle varlığını sürdüreceği ile ilgili iddiaları değerlendiren Lavrov, Afganistan'da herhangi bir tarih belirlemeden kalıcı askeri üslerin kurulmasının hedef konusunda soru işaretleri oluşturduğu uyarısını yaptı.

"PUTİN, OBAMA İLE KREMLİN'E ÇIKTIKTAN SONRA GÖRÜŞECEK"

Bakan Lavrov, Rusya lideri Vladimir Putin'in 7 Mayıs'ta düzenlenecek törenin ardından Kremlin'e oturacağını, sonrasında da ABD Başkanı Barack Obama ile görüşeceğini haber verdi.

Lavrov, "Obama, Putin'i telefonla aradı. Rusya - Amerika ilişkilerini ele aldı. Rusya'da düzenlenecek görev değişim töreninden sonra görüşmek üzere anlaştılar" dedi.

Putin ve Obama arasındaki telefon görüşmesi 10 Mart'ta gerçekleşmişti. Rus basınında Obama'nın, Putin'i 4 Mart seçim zaferi nedeniyle 5 gün gecikmeli araması eleştiri konusu olmuştu. Putin ve Obama'nın 18-19 Mayıs'ta Camp David'de yapılacak G8 zirvesinde bir araya gelmesi bekleniyor. Füze kalkanı ile ilgili müzakerelerde ilerleme sağlanması durumunda, Rusya devlet başkanının 20-21 Mayıs'ta Chicago'da yapılacak NATO zirvesine de katılması öngörülüyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?