banner15

Rusya gazı kesti, Ukrayna 'hava'yı kapattı

Rusya, ödeme yapılmadığını gerekçe göstererek Ukrayna'ya gaz akışını durdurdu. Ukrayna ise hava sahasını Rus uçaklarına kapattığını duyurdu

Rusya gazı kesti, Ukrayna 'hava'yı kapattı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya ile Ukrayna arasında Kırım'ın ilhakından dolayı başlayan gerilim giderek tırmanıyor. Son olarak Rusya, ödeme yapılmadığını öne sürerek doğalgaz akışını kesmişti. Ukrayna ise bugün tüm Rus uçaklarının hava sahasını kullanmasını yasaklama kararı aldı.

Ukrayna  Başbakanı Arseny Yatseniuk, hükümetin Ukrayna hava sahasını tüm Rus uçaklarına kapatma kararı aldığını duyurdu.

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Kurulu Başkanı Oleksandır Turçinov, Türk F-16 uçaklarının Rus savaş uçağını düşürmesi ile ilgili, "Türk tarafı, ateş açmadan önce Rus tarafını, kendisinin hava sahasının Rus uçakları tarafından ihlal edilmesinin kabul edilemez olduğu konusunda defalarca uyardı. Rus uçağının vurulmasından önce de, birkaç defa uyarıda bulunuldu ve ancak bundan sonra Rus uçağı vuruldu" dedi.

Turçinov, Ukrayna Hava Kuvvetleri'nin de, Ukrayna hava sahasını ihlal eden Rus uçaklarına aynı şekilde karşılık vermesi gerektiğini ifade etti.

Geçtiğimiz ay Ukrayna, Rus uçaklarının ülkeye uçuşunu yasaklamış, yasak uçakların ülkenin hava sahasını kullanmasını kapmamamıştı.

GAZ AKIŞI DURDU

Öte yandan Rus enerji şirketi Gazprom'un, Ukrayna'ya sevk ettiği doğalgazı durduğu bildirildi. Gazprom'dan yapılan açıklamaya göre, Gazprom Başkanı Aleksey Miller, “Bu sabah itibariyle Ukrayna'nın ön ödeme sistemiyle aldığı doğalgaz bitti. Yeni doğalgaz sevkiyatı için de Ukrayna tarafından herhangi bir ödeme yapılmadı. Dolayısıyla Ukrayna'dan yeni bir ödeme gelene kadar, bu ülkeye yönelik doğalgaz sevkiyatını durdurmuş bulunmaktayız" ifadelerini kullandı.

Ukrayna Ulusal Doğalgaz Şirketi Naftogaz'ın Başkanı Andrey Kobolev, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Ukrayna'nın bu kış artık Rus gazı almasına gerek olmadığını söylemişti.

İhtiyaç duydukları gazı gerekirse AB'den ters akış yöntemiyle temin edebildiklerine belirten Kobolev, 2016'nın ilk çeyreğinde doğalgaz fiyatlarının düşmesini beklediklerini, dolayısıyla şimdilik yer altı depolarında kullanılan doğalgazla idare etmek istediklerini belirtmişti.

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2015, 15:14
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35