banner39

banner35

Rusya gezisi sonrası NATO'dan Türkiye'ye: Bize güven

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rusya ziyaretinden bir gün sonra NATO'dan Türkiye'ye ilişkin bir açıklama geldi. Türkiye'ye güvendiklerini söyleyen NATO, Türkiye'nin de kendilerinin desteğine ve dayanışmasına güvenebileceğini belirtti.

Avrupa 10.08.2016, 14:24 10.08.2016, 14:58
Rusya gezisi sonrası NATO'dan Türkiye'ye: Bize güven

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rusya ziyaretinden sonra Batı'dan açıklamalar gelmeye devam ediyor. NATO görüşmeden sonra yayınladığı açıklamada, Türkiye'nin Türkiye'ye güvendiklerini ve Türkiye'nin de NATO'nun dayanışma ve desteğine güvenebileceğini söyledi. 

Türkiye'nin, NATO'nun ortak çabalarına önemli katkılarda bulunan değerli bir müttefik olduğu ifade edilen açıklamada, "Nesillerdir görülmeyen bir şekilde en büyük güvenlik sorunlarıyla karşı karşıyayken, Türkiye ittifakın uzlaşmaya dayalı kararlarında tam olarak yer almaktadır. Türkiye'nin NATO üyeliği tartışma konusu değildir" denildi.

NATO TÜRKİYE'YE GÜVENİYOR

İttifakın toplu savunmaya bağlı ve demokrasi, bireysel özgürlük, insan hakları ve hukukun üstünlüğü ilkeleri üzerine kurulu olduğu belirtilen açıklamada, "NATO Türkiye'nin sürekli katkılarına güveniyor ve Türkiye de NATO'nun dayanışma ve desteğine güvenebilir" ifadesine yer verildi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in darbe girişimi gecesi ve sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmeler gerçekleştirdiği, darbe girişimini şiddetle kınadığı ve Türkiye'nin demokratik kurumlara olan tam desteğini yinelediği hatırlatıldı.

Genel Sekreterin aynı zamanda seçilmiş Türk hükümetine desteğini ve Türk halkının cesaretine olan saygısını ifade ettiği, darbe girişimi sırasında hayatlarını kaybedenler için de taziyelerini ilettiği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rusya ziyareti sonrası NATO'nun böyle bir açıklama yapması sürpriz olmadı. Batı, Erdoğan-Putin görüşmesinden duyduğu rahatsızlığı daha önce de dile getirmişti.

Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?