banner15

Rusya hapsindeki Savçenko temyize gitmeyecek

Savçenko, Rus mahkemesinin hakkında verdiği kararı temyize götürmeye gerek görmediğini açıkladı

Rusya hapsindeki Savçenko temyize gitmeyecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukraynalı pilot ve milletvekili Nadejda Savçenko, Rus mahkemesinin hakkında verdiği 22 yıl hapis cezasını "geçersiz ve adaletsiz" olduğu gerekçesiyle temyize götürmeyeceğini açıkladı.

Savçenko’nun avukatı Mark Feygin, Twitter hesabından müvekkilinin kendisine yazdığı dilekçeyi yayımladı. Dilekçede Savçenko, Rostov Bölgesi Donetsk Şehir Mahkemesi'nin kararına itiraz etmeyeceğini belirterek, “Mahkemenin benimle ilgili verdiği nihai karar geçersiz ve adaletsiz olduğu için temyize götürmenin bir anlamı yok” ifadesini kullandı.

Ukrayna’nın doğusunda Rus yanlısı ayrılıkçılara yönelik operasyonlara gönüllü katılan, Ukrayna ordusunun tek kadın pilotu Üsteğmen Nadejda Savçenko, 2014’te sözde Lugansk Halk Cumhuriyeti ayrılıkçılarınca rehin alınarak Rusya’ya kaçırılmıştı.

Ukrayna’nın doğusundaki Rus gazetecileri öldürmekle suçlanan Savçenko Rusya’da mahkemeye çıkarılmıştı. Rus Mahkemesi 21 Mart'ta başlayan 22 Mart’ta sona eren karar duruşmasında aynı zamanda Ukrayna Milletvekili ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Üyesi de olan Savçenko'yu 22 yıl hapis ve Rusya sınırını yasa dışı geçmekten de 30 bin ruble para cezasına mahkum etmişti.

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2016, 21:11
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48