banner39

Rusya, Hayser Kırımoğlu'nu iade etmiyor

Mustafa Abdulcemil Kırımoğlu'nun Ukrayna yargısı tarafından serbest bırakılmasına rağmen Rusya tarafından tutuklanan oğlu Krasnador'da yargılanacak

Avrupa 04.02.2015, 13:00 04.02.2015, 13:11
Rusya, Hayser Kırımoğlu'nu iade etmiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun oğlu Hayser Cemiloğlu’nun Ukrayna mahkemeleri tarafından serbest bırakılmasına rağmen Rusya tarafından alıkonularak 'yargılandığı' davaya Krasnodar Bölge Mahkemesi bakacak.

Rusya’nın RİA Novosti haber ajansının bildirdiğine göre, Krasnodar Bölge Savcılığı’nın resmi temsilcisinin yaptığı açıklamada, Hayser Cemiloğlu’nun Rusya Federasyonu Ceza Kanunu’nun “cinayet”, “yasadışı silah ticareti” ve “silah, mühimmat, patlayıcı madde hırsızlığı (veya gaspı)” öngören 3 maddeye göre suçlandığını bildirdi.

Hayser'in psikolojik bir rahatsızlığının bulunduğunu belirten ve Hayser'i İstanbul'da 2008 yılından itibaren tedavi eden uzman Dr. Yasin Genç, QHA'ya verdiği demeçte, "Hayser gibi ciddi bir psikiyatrik hastalık geçmişi olan kişiler, böyle bir olay olduğunda tutukevine değil mutlaka adli psikiyatri hastanesine gönderilmeli" dedi.

RUSYA DAVAYI ŞANTAJ UNSURU OLARAK KULLANMAYA DEVAM EDİYOR

Krasnodar Savcılığı’nın temsilcisi, “Hayser Cemiloğlu, serserilik sonucu cinayet işlemekle suçlanıyor. Soruşturmanın verilerine göre Cemiloğlu, babasının kasasından tüfeği çıkardı, pencereden baktı, çalışan işçiyi gördü, ona ateş açtı ve öldürdü” diye anlattı.

Davanın önce Kırım’da incelendiğini, ardından davanın, Kırım’da Yüksek Mahkeme’nin henüz kurulmamasından dolayı davaya hangi mahkemenin bakacağını belirlemek için Rusya Federasyonu Yüksek Mahkemesi’ne devredildiğini ileri süren savcılık temsilcisi, “Rusya Federasyonu Yüksek Mahkemesi davayı Krasnodar Bölge Mahkemesi’nin inceleyeceğine karar verdi. Salı günü (3 Şubat) duruşma yapılması gerekiyordu, ama avukat gelmediğinden dolayı duruşma 11 Şubat’a ertelendi” dedi.

Ayrıca, Krasnodar Savcılığı temsilcisi, Cemiloğlu davasında suçlamayı Kuban Savcılığı’nın da desteklediğini savundu.

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu'nun oğlu Hayser Cemiloğlu, 27 Mayıs 2013 tarihinde yakın aile dostu Fevzi Edemov'u sehven ateşli silahla öldürmüştü.

Kırım’ın ilhak edilmesinin ardından soruşturma organları, davayı yeniden incelemeye karar verdi. Bununla birlikte Kiev Temyiz Mahkemesi, Hayser’in işlediği cinayeti ihtiyatsızlık sonucunda işlenen cinayet olarak değerlendirmiş ve Hayser’in serbest bırakılmasına karar vermişti. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de Hayser Cemiloğlu’nun serbest bırakılmasına ilişkin kararı kabul etti. Ancak, Rusya söz konusu kararları yerine getirmeyi hala reddediyor. Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, oğlunun davasını kendisine baskı uygulamak için kullanılabileceğini belirtmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?