banner39

Rusya, İdlib'de 'gerilimi azaltma bölgesi'nin kurulmasını bekliyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya, Türkiye ve İran arasında yürütülen istişarelerin neticesinde, İdlib’de "gerilimi azaltma bölgesi"nin kurulmasını beklediklerini söyledi.

Avrupa 24.08.2017, 19:33 24.08.2017, 19:38
Rusya, İdlib'de 'gerilimi azaltma bölgesi'nin kurulmasını bekliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kamboçyalı mevkidaşı Prak Sokhon ile başkent Moskova'da yaptığı görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Rusya, Türkiye ve İran arasında varılan anlaşmanın taraflar arasında yürütülen istişareler neticesinin alınmasını beklediklerini belirten Lavrov, "İstişarelerin neticesinde Suriye’nin batısında, Doğu Guta’da ve Humus’un ardından İdlib’de dördüncü gerilimi azaltma bölgesinin kurulmasını bekliyoruz.” dedi.

Lavrov, ABD’nin yeni Afganistan stratejisine ilişkin de değerlendirmelerde bulunarak, Afganistan’da askeri güç yoluyla yürütülen çabaların “beyhude” olduğunu savundu.

Açıklanan yeni stratejinin, ABD’nin Taliban’a yaklaşımına yönelik soru işaretleri oluşturduğuna işaret eden Lavrov, “Anladığım kadarıyla, ABD, Taliban ile herhangi bir ön şart olmadan temas haline geçebilecek. Bu, Birleşmiş Milletler nezdinde üzerinde uzlaşılan yaklaşıma aykırı bir durum yaratıyor. Umut ediyoruz ki ABD, Taliban’a ilişkin yeni yaklaşımını netleştirecektir.” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya, Türkiye ve İran arasında, Astana’da mayıs ayında imzalanan anlaşmayla, İdlib'i de içeren dört "gerilimi azaltma bölgesi" üzerinde uzlaşma sağlanmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?