Rusya ile Polonya arasında diplomatik kriz

Polonya'da bağımsızlık günü kutlamaları sırasında Rus temsilciliklerine saldırılması üzerine iki ülke arasında diplomatik kriz çıktı

Rusya ile Polonya arasında diplomatik kriz

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Polonya'da 'Bağımsızlık Günü' dolayısıyla yürüyüş yapan göstericilerin Rusya Büyükelçiliğine taş ve sopalarla saldırması diplomatik krize yol açtı.

Gelişmeler üzerine Polonya'nın Moskova Büyükelçisi Wojciech Zaionchkovskiy'in, Rusya Büyükelçilik binasına düzenlenen saldırı nedeniyle dışişleri bakanlığına çağrıldığı belirtildi.

Moskova yönetimi saldırı nedeniyle özür dilerken, Polonya Başbakanı Donald Tusk ise 5 polisin yaralandığı olaylar üzerine yaptığı açıklamada, 'Bazı olaylar Polonya için çok acı verici.

Bu acı Rusya Büyükelçiliği'ne polislere yapılan kabul edilemez saldırıyı da kapsıyor. Olaydan dolayı duyduğum üzüntümü dile getiriyorum' dedi.

Pazartesi günü bağımsızlığının 95. yıl dönümünü kutlayan Polonya'da binlerce kişi yürüyüş yapmış, bazı göstericiler Rusya Büyükelçiliğine taş ve sopalarla saldırmış, güvenlik kulübesi ve çöp konteynırını ateşe vermişti.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2013, 11:06
banner53
YORUM EKLE

banner39