banner39

Rusya ile Ukrayna gaz konusunda anlaştı

AB'nin yardımı ve IMF'nin destek verdiği Ukrayna, Rusya ile gaz satışının yeniden başlamasında anlaştı

Avrupa 31.10.2014, 10:10 31.10.2014, 18:34
Rusya ile Ukrayna gaz konusunda anlaştı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya ve Ukrayna, AB'nin arabuluculuğunda sürdürdükleri doğalgaz müzakerelerinde anlaşma sağladı. Moskova yönetimi, 3,1 milyar dolarlık gaz faturasını ödemeyen Ukrayna'ya aylardır askıda tuttuğu gaz satışını tekrar başlatacak.

Rusya ve Ukrayna enerji bakanlarıyla AB Komisyonu'nun enerjiden sorumlu üyesi Günther Öttinger'in ve Gazprom ile Naftogaz yöneticilerinin imzaladıkları iki ayrı anlaşma mart sonuna kadarki süreyi kapsıyor.

Anlaşma kapsamında geçmiş borçlar için Ukrayna 1,45 milyar doları hemen ve 1,65 milyar doları yıl sonunda Rusya'ya ödeyecek.

Tarafların daha önce bin metreküpü 385 dolar olarak ilan ettiği bu kışın geçerli olacak tarifede Ukrayna lehine değişiklik yapıldı. Kiev yönetimi bin metreküp gaza 2014 sonuna kadar 378 ve 2015'in ilk çeyreğinde 365 dolar ödeyecek. Ukrayna ön ödeme yaparak alacağı doğalgaz miktarını kesinleştirmiş olacak.

YOL SONUNA KADAR 4,6 MİLYAR DOLAR ÖDENMESİ GEREKİYOR

AB Enerji Komiseri Günther Oettinger, Ukrayna’nın Rusya’ya olan borcunun 1,4 milyar dolarını en kısa zamanda,1,65 milyar dolarını ise yıl sonuna kadar ödemeye hazır olduğunu söyledi. Bunun yanı sıra, Kiev’in bir de Rusya’ya yılbaşına kadar 4 milyar metreküp doğalgaz karşılığı 1,5 milyar dolarlık avans ödemesi gerekiyor. Yani Ukrayna’nın yılbaşına kadar Rusya’ya ödemesi gereken toplam para 4,6 milyar dolar.

Öttinger, varılan anlaşmanın AB için bu kışın arz güvenliği garantisi anlamına geldiğini, Rusya ve Ukrayna arasında ilişkilerin de ilk yumuşama belirtisi olabileceğini belirtti.

AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso da artık Avrupalıların bu kış soğukta kalmaları için bir neden bulunmadığını ifade etti.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?