banner39

Rusya ile Ukrayna gaz konusunda uzlaşamıyor

Rusya ile Ukrayna arasındaki gaz görüşmelerinden henüz bir sonuç alınamadı. Görüşmelere aracılık yapan AB Enerji Komiseri Oettinger, dün uygun bir gaz fiyatı belirlendiğini açıklamıştı.

Avrupa 30.10.2014, 10:56 30.10.2014, 10:56
Rusya ile Ukrayna gaz konusunda uzlaşamıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya ile Ukrayna arasında dün gece Brüksel'de yapılan görüşmelerden bir sonuç çıkmadı. Rus haber ajansı Ria, Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak'tan aldığı bilgiye dayanarak bugün akşam görüşmelere devam edileceğini bildirdi.

Rusya devlet enerji holdingi Gazprom'un şefi Alexej Miller, Interfax haber ajansına verdiği demeçte, Ukrayna ile AB arasında gaz borçlarının ödenmesi için finans garantisi sağlayan bir anlaşma yapılmadan uzlaşmalarının mümkün olmadığını söyledi.

AB Enerji Komiseri Günther Oettinger, görüşmeler başlamadan dün yaptığı açıklamada, uzlaşma şansının yüzde 50 olduğunu bildirmişti. Görüşmelerde çözülmesi en zor konu, Ukrayna'nın Rusya'ya olan borçlarının nasıl ödeneceği meselesi. Oettinger, Alman ikinci televizyon kanalı ZDF'e yaptığı açıklamada, uygun bir gaz fiyatının belirlendiğini de ifade etmişti.

banner53
Yorumlar (0)
17
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?