banner39

Rusya işkence yapmaktan mahkum oldu

Uluslararası İnsan Hakları Mahkemesi, işkence ile bir Çeçeni öldüren Rusya’yı mahkum ederek 31 bin 200 Avro tazminat cezasına çarptırdı

Avrupa 04.03.2011, 16:44 04.03.2011, 16:48
Rusya işkence yapmaktan mahkum oldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Rusya’yı Çeçenistan’da defalarca işkence yapmaktan dolayı suçlu bularak mahkum etti. Çeçen bir annenin oğlunun Ruslar tarafından polis karakolunda işkence edilerek öldürülmesi üzerine Strassburg’taki AİHM’ye müracaat ettti. Yüksek mahkeme yargıçları Çeçen anneyi haklı bularak Rusya’nın kendisine 31 bin 200 Avro tazminat ödemesine karar verdi.

Mahkeme kararında verilen bilgiye göre 24 yaşındaki Çeçen genç 2004’ün Mart ayında evinden polisler tarafından alınarak karakola götürülmüş, aynı gün bir hücrede ölü olarak bulunmuştu. Yapılan otopsi sonucu vücudunda dayak izleri bulundu, ancak rapora ölüm nedeni olarak kalp hatası kaydedildi. Çeçen gencin annesi tarafsız uzmanlar tarafından yeniden otopsi yapılması için dilekçe verdi. Fakat Ruslar bu başvuruyu kabul etmediler.

Çeçen genci ölmeden önce hücresinde muayene eden doktor gence dayak atıldığına dair vücudunda birtakım izler buldu. Genç Çeçen, bütün vücudunda ağrılar olduğu şikayeti üzerine hastahaneye kaldırılmadan hayatını kaybetti.

AİHM’de görülen davada Rus yetkililer Çeçen gencin vücudunda tesbit edilen yaralar konusunda inandırıcı bir açıklama yapamadılar. Mahkeme Çeçen gencin karakolda dayak atılarak işkence gördüğü kanaatine vardı. Rus yetkililer şimdiye kadar olayla ilgili hiçbir inceleme başlatmadılar ve hiçbir polisi de olaydan sorumlu tutmadılar.

Yorumlar (1)
arif 12 yıl önce
bunlari ruslar herzaman cecenlere uyguluyorlar bu neyki kafa kesmeler
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?