Rusya, İskender'leri Polonya sınırına konuşlandırıyor

Rusya, Doğu Avrupa'da güçlenen NATO'ya tehdit olarak Kaliningrad bölgesine nükleer silah da taşıyabilen balistik füze sistemi 'İskender' füzelerini konuşlandıracak

Rusya, İskender'leri Polonya sınırına konuşlandırıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya ve ABD arasında Avrupa'ya doğru başlayan askeri yığınaklar devam ediyor. Batılı yetkililere göre, Rusya, Polonya sınırında bulunan Kaliningrad bölgesine 'İskander füze savunma sistemi' konuşlandırıyor.

Wall Street Journal'ın haberine göre, ABD ile güç gösterisine başlayan Rusya, kara sınırlarının dışındaki Kaliningrad'a füzeleri yakın bir zamanda konuşlandıracağı tahmin ediliyor. Rus yetkililer ise, konuyla ilgili henüz bir açıklamaya yer vermedi.

NATO yetkilisi Dylan White ise, raporlar doğrultusunda bölgedeki hareketlenmeleri yakından takip ettiklerini ifade etti.

Rusya ile kara sınırı olmayan Kaliningrad Doğu Avrupa'da Rusya'nın stratejik toprağı olarak biliniyor.

NATO YIĞINAKLARA DEVAM EDİYOR

NATO’nun, olası bir Rus saldırısına hazır olmak için Doğu Avrupa ülkelerinde 6 karargah kurmuştu. Geçtiğimiz aylarda ise Polonya Savunma Bakanı Antoni Macierewicz, NATO'nun Litvanya, Letonya, Estonya ve Polonya'ya 4 bin asker konuşlandıracağını açıklamıştı.

Doğu Avrupa’da askeri üsler kuracak olan NATO’ya, Rusya’dan sert tepki gelmişti. Rasmussen “Rusya’nın saldırgan tavrına karşı koyacak kapasiteye sahibiz” dedi. Art arda gelen bu açıklamalar Soğuk Savaşın yeniden başladığı şeklinde yorumlandı.

CARTER SOĞUK SAVAŞTAYIZ DEMİŞTİ

ABD Savunma Bakanı da bir süre önce Rusya ile ilişkilerin soğuk savaş dönemine döndüğünü söylemişti. Alman Spiegel dergisine röportaj veren Putin'in dış politika danışmanı Sergey Karaganov, Rusya ile NATO ilişkilerinin Soğuk Savaş'taki gerilim dönemleri seviyesinde olduğunu doğrulamıştı.

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2016, 11:29
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35