banner39

Rusya, kendi kredi derecelendirme ajansını kuruyor

Rusya Merkez Bankası, bu yıl sonuna kadar Amerikan kredi derecelendirme kurumlarına alternatif olarak kendi kredi derecelendirme ajansını kuracak.

Avrupa 25.07.2015, 13:11 25.07.2015, 13:11
Rusya, kendi kredi derecelendirme ajansını kuruyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya Merkez Bankasından yapılan açıklamada, Rus pazarının yönetim gücü yüksek ölçülerde bulunan ve profesyonel bir kredi derecelendirme kurumuna ihtiyaç duyduğu belirtildi. Yeni ajansın ekonominin ilgilerine hizmet eden, yerli ve yabancı yatırımcıların saygı gösterdiği bir kurum olması gerektiği bildirildi.

Amerikan kredi derecelendirme kurumları Standard & Poor's, Moody's ve Fitch ile Rusya arasında sürekli gerginlik yaşanıyordu. Standard & Poor's ve Moody's, Rusya'nın kredi derecesini en alt düzeye indirmişlerdi. Bunun üzerine Rusya, bu ajansları politik davranmakla suçladı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçen hafta Uluslar arası kredi derecelendirme kurumlarının ülke içindeki faaliyetlerini kontrol edecek yeni kurallar belirlenmesine izin verdi.

Rusya Merkez Bankasının verdiği bilgiye göre yeni kurulacak kredi derecelendirme ajansının mali giderleri için 48 milyon Avro ayrılacak. Ajansın başkanlığına, daha önce Standard & Poor's için çalışan ve şu anda Gazprombank'ın başkan yardımcılığı görevini yürüten Jekaterina Trofimova getirilecek.

Yorumlar (0)
29
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?