banner39

Rusya: Kimyasallar 2-3 haftada devralınamaz

Rusya, Suriye rejiminin elindeki 42 kimyasal silah deposunu 2-3 haftada teslim alınamayacağını açıkladı

Avrupa 14.09.2013, 11:58 14.09.2013, 11:58
Rusya: Kimyasallar 2-3 haftada devralınamaz

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya ve ABD arasında Cenevre'de Suriye'nin kimyasal silahlarını uluslar arası kontrole devri ile ilgili görüşmeler üçüncü gün de devam ederken, görüşmelerin devir süresi, denetlenebilir olması ve BM Güvenlik Konseyi yaptırımları ile sürecin kontrol altına alınması gibi konularda anlaşmazlıkların devam ettiği belirtiliyor.

Rusya parlamentosu alt kanadı Duma Uluslararası İlişkiler Komisyonu Başkanı Aleksey Puşkov, savaş devam ederken Esad'ın 42 ayrı kimyasal silah deposunun 2-3 hafta gibi kısa bir sürede devralınamayacağını söyledi.

Twitter'dan Cenevre'deki görüşmeleri değerlendiren Puşkov, "ABD'nin 2-3 hafta içinde kimyasal silahları uluslar arası kontrole devri ile ilgili talebi profesyonel değil. Suriye'de en az 42 ayrı depoda kimyasal silah var. Bunların büyük bir kısmı da sıcak savaş bölgesinde bulunuyor." dedi.

Suriye'de bulunan BM uzmanlarının hazırladığı raporun ise önümüzdeki hafta ilgili makamlarla paylaşılması planlanıyor. BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, 21 Ağustos'ta Suriye'de kimyasal silah kullanıldığını açıkladı ve kim tarafından yapıldığı ile ilgili net ifade kullanmazken, Esad'ın insanlığa karşı suç işlediğini ilan etti.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry Cenevre'den gün içinden ayrılması, önce İsrail'e geçerek Başbakan Benjamin Netanyahu ile krizi ele alması planlanıyor. Sonra Paris'e gidecek olan Kerry, Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ve İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague ile bir araya gelecek. Kerry'nin burada Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Saud El-Faysal'la da bir görüşme yapacak.

Yorumlar (0)
25
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?