banner39

Rusya Kırım'ı 'oldubitti'ye getirme peşinde! Sayı 200 bini aştı

İşgalciler, 6 yılda Kırım'a 200 binden fazla Rus vatandaşının yerleştiğini bildirdi.

Avrupa 08.01.2021, 14:03
Rusya Kırım'ı 'oldubitti'ye getirme peşinde! Sayı 200 bini aştı

Rus işgal altındaki Kırım’ın Kremlin kontrolündeki sözde İstatistik Müdürlüğü, 2014 yılından beri Kırım Yarımadası’na 205 bin 559 Rus vatandaşının taşındığını bildirdi. Söz konusu kişilerin 88 bin 445’i Akyar’a (Sivastopol) yerleşti.

Kırım’ın Kremlin kontrolündeki sözde İstatistik Müdürlüğünün 2020 yılının sonunda açıkladığı verilere göre, Rus işgalinin başından bu yana Kırım Yarımadası’na 205 bin 559 Rusya vatandaşı yerleşti. Öte yandan sözde İstatistik Müdürlüğü, Ocak-Kasım 2020 tarihleri arasında Kırım’a 20 bin 763, Ocak-Ekim 2020 tarihleri arasında Akyar’a ise 12 bin 374 Rus vatandaşının yerleştiğini bildirdi.

'Gerçek rakamlar yansıtılmıyor' iddiası

Kırım İnsan Hakları Grubu uzmanları konu ile ilgili yaptıkları açıklamada, işgalcilerin açıkladığı rakamların işgal altındaki Kırım’a yerleşen Rus vatandaşlarının gerçek sayısını yansıtmadığını vurgulayarak, “Çünkü bu rakama, işgal altındaki topraklarda bulunan Rus askerler ve iş için yarımadaya gönderilen kişiler dahil değiller. Böylece Kırım’a göç eden toplam Rus vatandaşlarının sayısı açıklanan rakamlardan daha fazla.” diye kaydedildi.

Savaş suçu sayılıyor

İnsan Hakları savunucuları, uluslararası hukuka göre işgalci devletin işgal ettiği topraklara kendi vatandaşlarını yerleştirmesinin savaş suçu olarak değerlendirildiğini hatırlattı. Daha önce, Ukrayna Dışişleri Bakanı Yardımcısı Emine Ceppar, işgalden sonra Rusya’nın Kırım’ı askeri üsse çevirdiğini ve yarımadanın demografik yapısını kasıtlı olarak değiştirme politikasını devam ettirdiğini ifade ederek işgalcinin yarımadaya yarım milyon Rusya vatandaşı yerleştirdi bildirmişti.

Kaynak: Kırım Haber Ajansı

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü