banner39

banner35

Rusya, Kırım'ı Ukraynalı ajanlardan korumuş

Rusya'dan "Kırım'a sızarak eylem yapmak isteyen Ukrayna ajanları engellendi" açıklaması yapıldı

Avrupa 10.08.2016, 17:51 10.08.2016, 17:53
Rusya, Kırım'ı Ukraynalı ajanlardan korumuş

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya, Ukrayna istihbaratının Kırım’a sızarak eylem planladığını iddia etti. Rus ve Ukrayanlı özel timler arasında yaşanan çatışmada bir Rus güvenlik görevlisinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Rusya Federal Güvenlik Servisi’nden (FSB) yapılan açıklamada, Ukrayna askeri istihbarat teşkilatı GUR’un Kırım’daki kilit noktalara sabotaj eylemi düzenleme girişiminde bulunduğu belirtildi.

Ukrayna güçleri ile Rus özel timleri arasında silahlı çatışma çıktığı, Rus gizli servisi FSB’ye mensup bir kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. FSB ayrıca, Ukraynalı istihbarat teşkilatına mensup bir kişinin de gözaltına alındığını duyurdu.

Rusya, çatışma bölgesinde Ukrayna tarafından 40 kilogram TNT patlayıcı ile mayın ve özel silahlar ele geçirildiğini açıkladı. Olayın ardından Kırım’ın sınır bölgelerinde güvenlik önlemlerinin artırıldığı kaydedildi. Kiev’den yalanlama gecikmedi. Ukrayna Güvenlik Servisi’nden (SBU) yapılan açıklamada Rusya’nın suçlamaları reddedildi.

SBU Başkan Danışmanı Yuriy Tandit, “Ukrayna kendi topraklarını işgal etmiyor, zor kullanarak geri almıyor ve bunu yapmaya niyeti yok” dedi.

 

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?