banner39

Rusya Medvedev-Lujkov kavgasını izliyor

Devlet başkanı ile Moskova belediye başkanının söz düellosu Rus medyasının ana gündem maddesi oldu

Avrupa 16.09.2010, 12:53 16.09.2010, 13:01
Rusya Medvedev-Lujkov kavgasını izliyor


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Son günlerde Rusya medyasanın en önemli konularından biri, devlet başkanı Dimitri Medvedev ile Moskova belediye başkanı Yuri Lujkov arasında yaşanan ve her geçen gün dozu artan tartışma....

İkilinin karşılıklı suçlamalarıyla devam eden kapışma, son olarak ulusal televizyon kanalında Lujkov aleyhinde çok sayıda program yapılmasıyla yeni bir boyut kazandı.

OTOYOL PROJESİ TETİKLEDİ

Medvedev'in ardarda sert bir dille eleştirdiği belediye başkanı Lujkov, Moskova ile Peterburg arasında inşa edilmesi düşünülen otoyolunun inşasını savunduğu için Kremlin sarayının “kara listesine” girdiğini savunuyor.

Aylar önce başlatılan otoyol inşaatı, Medvedev’in talimatı ile durdurulmuş, karara gerekçe olarak da inşaat sırasında Himkinski ormanının önemli bir kısmının zarar görmesi gösterildi.

Rusya liderinin kararına açıkça itiraz eden Lujkov'un projeyi savunması onu hedef tahtasına koyarken, SSCB sonrasındaki Rus siyasi hayatında önemli bir ağırlığa sahip olan Lujkov hakkında ciddi iddialar ortaya atıldı.

KİRLİ DEFTERLERİ AÇILDI

Uzun yıllar muhalif siyasiler ve bağımsız yazarlar tarafından eleştirilmesine rağmen, ciddi anlamda hiçbir sıkıntı yaşamayan Moskova'nın uzun dönem belediye başkanı Lajkov, hasım olarak Medvedev'i seçince hakkındaki tüm eski ve yeni iddialar medyanın gündemine getirildi.

Lujkov ve etrafındakilerin yolsuzluk yaptıkları, bu yolla kazanılan büyük mal varlığının ise dikkat çekmemek için eşi Yelena Baturina üzerine kayıtlı olduğu bu iddiaların en önde geleni...

Moskova belediye başkanının, Himkisnki ormanının imha edilmesinden ve yol inşaatından önemli gelirler elde edeceği ve bu nedenle projeyi böylesine yüksek sesle savunduğu da bir başka iddia.

Lajkov'un, Moskova'daki tarihi yapıların restorasyonu bahanesi ile aslında onları ortadan kaldırmaya çalıştığı ve mafya ile bağlantısı olduğu iddiaları da medya tarafından sık sık gündeme taşınır oldu. Yirmi yıla yakın bir süredir belediye başkanlığı yapmasının sırrının mafya ile derin bağlantısı olduğu savunuluyor.

medvedev-mogolistan.jpg

PUTİN ARABULUCU OLDU

Medvedev ile Lujkov arasında tırmanan gerilimde iktidar partisi Yedinaya Rossiya’nın tutumunu ise, parti başkanı ve başbakan Putin'in "arabuluculuk" çabası ortaya koydu. Herşeye rağmen, parti yetkilileri mümkün olduğu kadar tarafsız kalmaya ve iddialar hakkında fazla yorum yapmamaya çalışıyor. Basının ısrarlı soruları üzerine parti adına açıklama yapan Boris Grizlov, sadece ulusal kanallarda yer alan iddiaların araştırılması gerektiğini söylemekle yetindi.

AZERİ İŞADAMI İSMAİLOV'UN İSMİ DE KARIŞTI

Basına yansıya diğer ilginç bir detay ise, Lujkov ailesinin Azeri asıllı işadamı Telman İsmailov arasındaki bağlantı ve bu bağlantının da yaşanan kavgada rolü olduğu iddiası. Yuri Lujkov ile Telman İsmailov arasında yakın arkadaşlık bağının yanısıra, ortak ticari faaliyetleri de bulunuyor. Rus basının, bu bağlantıyı öne çıkararak Lujkov’u imajını zedelemeye çalıştığı öne sürülüyor.

ASIL KAVGA PUTİN-MEDVEDEV ARASINDA

Öte yandan, analistlerden bazılarına göre, asıl mesele Medvedev ile Putin arasındaki başkanlık savaşın Moskova’ya kadar taşınmasından başka bir şey değil...

Medvedev'in, Putin'in etkisini azaltmak için onu destekleyen üst düzey devlet memurlarını görevden almaya başladığı savunulurken, Lujkov’la süren söz düellosunun da görevden alma ile sonuçlanacak bir plan olduğu iddia ediliyor. Putin’in Lujkov’u açık bir dille desteklememesi ve sorunu görmezden gelmesi ise, "meseleyi önemsemediği imajı vermeye çalışıyor" şeklinde yorumlanıyor.

Öte yandan, Rus uzmanlar, medya üzerinden devam eden Medvedev-Lujkov kapışmasının, önümüzdeki iki yıl içerisinde gerçekleşecek meclis ve başkanlık seçimlerinin zor geçeceğine delil olduğunda hem fikir...

Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?