Rusya Müftüler Konseyinden Grozni fetvasına eleştiri

Rusya'daki Müftüler Konseyi Grozni'de düzenlenen İslam Konferansındaki Müslüman tanımlamasına itiraz etti

Rusya Müftüler Konseyinden Grozni fetvasına eleştiri

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Müftüler Konseyi bir açıklama yaparak, Grozni'de düzenlenen İslam Konferansı kararlarının gözden geçirilmesini istedi.

Geçtğimiz günlerde Kafkas Knot haber ajansı Grozni'de 25-27 Ağustos'ta düzenlenen 'Sünnetin gerçek takipçileri kimler' adlı İslam Konferansında 'Gerçek Müslümanlar olarak sadece Sufi tarikatının takipçilerinin kabul edildiğini' bildirmişti.

Bu fetvada Selefilik destekçileri tehlikeli dini grup üyeleri olarak kabul edilmiş ve bu fetva kararlarının Rusya'nın tüm Müslümanları tarafından kabul edilmesi gerektiği belirtilmişti.

Konferans kararlarını Rusya ve Arap dünyasının tanınmış dini liderleri eleştirmişlerdi. Onlar Çeçenistan'da yapılan bu konferansın Müslüman dünyası ile alakası olmadığını bildirmişlerdi.

Rusya Müftüler (SMR) Konseyi toplantısı, Moskova Merkez Camisinde 26 Eylül'de Müftü Ravil Gainutdin başkanlığında gerçekleşti. Katılımcılar, sözde Grozni İslami konferans sonuçlarının yerli ve dünya Müslümanları tarafından kabul edilmemesini, kararın Müslümanlar arasında fitneye sebep olacağını ve bundan dolayı gözden geçirilmesi gerektiğini ifade etti.

Daha önce, Saratov bölgesi müftüsü Mukaddas Bibarsov da Çeçenistan’da yapılan konferansın sonuçlarının Rusya'daki İslami anlayışı göz ardı ettiğini ve çeşitli Müslüman gruplar arasında çatışmaya neden olabileceğini söylemişti.

Çeçen yetkililer açıkça bölgedeki Sufi tarikata destek veriyor ve Selefiler ile diyaloğa karşı çıkıyor. İnsan hakları aktivistlerine göre ise Ramzan Kadirov'un bu politikaları bölgedeki çeşitli İslami cemaatlerin bir arada yaşaması için mekanizmalar geliştirmesini engelliyor.

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2016, 15:08
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35