banner39

Rusya: NATO'nun onayına ihtiyacımız yok

Rusya'nın Kardeniz'de gerçekleştirdiği dev tatbikatta konuşan Putin'in basın danışmanı Dmitri Peskov, tatbikat için "NATO'da dahil müttefiklerin onayını almaya gerek yok" diye konuştu

Avrupa 29.03.2013, 17:11 29.03.2013, 17:11
Rusya: NATO'nun onayına ihtiyacımız yok

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, önceki gün gece yarısı sürpriz bir kararla başlattığı Karadeniz'deki geniş katılımlı askeri tatbikatı yerinde inceledi.

Rus ordusunun savaş durumuna her an hazır olmasının test edileceği tatbikata 30'un üzerinde savaş gemisi, 7 bin asker, 250 zırhlı araç ve 20 savaş uçağı ve helikopterler katılıyor.

"NATO'NUN ONAYINA İHTİYACIMIZ YOK"

Putin'in basın danışmanı Dmitri Peskov, uluslar arası hukuka göre 9 binden az personelin katıldığı askeri tatbikatları için diğer ülkelere bilgi verilmesinin gerekmediğini açıklamıştı. Peskov, NATO'da dahil müttefiklerin onayını almanın gerekmediğini, uluslararası pratikte bu her ülkenin hem planlı hem de ani manevra yapmak konusunda egemen hakkı olduğunu ifade etmişti.

Rusya benzer bir sürpriz tatbikatı Şubat ayında Rusya'nın merkezinde yer alan Ural bölgesinde gerçekleştirmişti.

Putin'in kapalı zarfla Şoygu'ya tatbikat emrini ulaştırmasının ardından, Sivastopol ve diğer bölgelerden savaş gemileri Karadeniz'e doğru hareket etti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?