banner39

Rusya, NATO'ya tekrar yakınlaşmak istiyor

Rusya Devlet Başkanı Putin, G8 toplantılarına katılmaya hazır olduklarını ve NATO ile yeniden sıkı işbirliği yapmak istediklerini bildirdi.

Avrupa 12.01.2016, 11:47 12.01.2016, 11:47
Rusya, NATO'ya tekrar yakınlaşmak istiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, G8 toplantılarının faydalı olduğunu, farklı görüşleri dinlemenin her zaman işe yaradığını, Rusya'nın da fikirlerinin alındığını, bu yüzden G8 toplantılarına tekrar iştirak etmeye hazır olduklarını söyledi.

Kırım'ın Rusya tarafından işgali nedeniyle Rusya, 2014 yılında G7 ülkeleri tarafından yapılan toplantılara çağrılmadı. Batı ile Rusya arasındaki ilişkiler Ukrayna'nın doğusundaki savaş nedeniyle de gerginliğini sürdürüyor.

Alman 'Bild' gazetesiyle yaptığı mülakatta Putin, Rusya'nın süper güç olmayı istediği yönündeki iddiaları geri çevirerek, bunun kendileri için çok pahalı ve gereksiz olduğunu belirtti. ABD Devlet Başkanı Barak Obama'nın, Rusya için bölgesel bir güç olduğu yönündeki açıklamalarını da ciddiye almadığını ifade eden Putin, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a Rusya'ya sığınma hakkı verebileceklerini belirtti.

Ancak Putin, Suriye'nin Irak ve Libya'ya benzer bir durumla karşılaşmaması için 'meşru iktidar'ın desteklenmesi gerektiğini vurguladı. Buna rağmen Suriye'de artık herşeyin eskisi gibi kalamayacağını, anayasa reformu yapılarak, başkanlık seçimlerinin erkene alınması gerektiğini kaydetti. Ülkenin gelecekte kimin tarafından idare edileceğini yine ülke halkının belirlemesi gerektiğini savundu. Fakat iç savaşın başlamasından bu yana ülke nüfusunun neredeyse yarısı memleketlerini terketmek zorunda kaldı.

Putin, Rusya ile NATO işbirliğinin de tekrar başlatılması gerektiğini dile getirerek, bunun için yeterli fırsat ve nedenler bulunduğunu söyledi. Bunun gerçek hayatta olduğu gibi mümkün olabileceğini ifade eden Putin, 'Mutlu bir aşık, karşılık gören kişidir. Bizimle çalışmak istenmiyorsa, o zaman çalışmaya da gerek yok.' dedi.

Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?