banner39

Rusya silah satın alma yolunda

Dünyanın önde gelen silah satıcılarından Rusya, ordunun ihtiyacı olan modernizasyon için dış pazarlara yönelme planları yapıyor

Avrupa 18.04.2011, 13:29 18.04.2011, 13:29
Rusya silah satın alma yolunda

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Son dönemde basında çıkan haberlere göre Rusya hava savunma sistemi modern talepleri karşılamıyor ve yurt dışından füze kalkanı satın alınması planlanıyor. Rusya'nın bu maksatla 500 milyar dolar harcama yapmayı düşündüğü, savunma bakanlığı yetkililerinin de bu durumu itiraf ettiği öne sürüldü. İddiaya göre üst düzey askeri yetkililer Rusya silahlarının NATO silahlarının yanı sıra Çin'in de gerisinde kaldığına inanıyor.

Pravda gazetesine açıklama yapan ARMS-TASS enfarmasyon ajansının genel yayın yönetmeni Nikolay Noviçkov ise bu gibi açıklamaların çoğunlukla gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Ancak buna rağmen son günlerde bir Rus ordu generalinin de yaptığı açıklamayı hatırlatarak Alman tanklarının satın alınabileceğine yönelik planlara atıf yaptı. General Rus T-90 tanklarının kalitesi bakımından Alman "Leopard" tanklarından geride olmasına rağmen daha pahalıya mal olduğunu vurgulamıştı. Noviçkov ise generale sunulan maliyet raporunun gerçeği yansıtmadığının ve T-90'nın daha pahalıya mal olmasının imkansızlığını belirtti.

Jeopolitik Sorunlar Akademisinin başkan yardımcısı Konstantin Sivkov yabancı basında yer alan haberlerin tamamının gerçek dışı olmadığını, Rus askeri sanayisinin büyük bir krizin içerisinde olduğunu itiraf etti: Sivkov, "Son yirmi yıl içerisinde savunma sanayinde imha süreci yaşandı. Askeri sanayinin bilim adamları ve çalışanları açlıktan ölmemek için yurt dışına kaçmak ya da başka bir iş aramak zorunda kaldı. Çünkü şu anda bir hukuk uzmanı veya bekçi onlardan daha fazla kazanıyor. Askeri sanayinin kullandığı malzemelerin çoğunluğu Sovyet döneminin kalıntıları" dedi.

Sivkov bu gibi olumsuzluklara rağmen Rus silahlarının eskimediğini iddia etti, ülkede yaşanan sorunları askeri işlerden uzak insanların üst düzey görevlere getirilmesine bağladı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?