Rusya şimdi de Kur'an mealini yasakladı!

Rusya'da bir mahkeme Kur'an'ın Rusça mealini yasaklayarak tüm Müslümanların tepkisini üzerine çekti. Müftüler, Putin'e mektup yollayarak infial uyarısı yaptı

Rusya şimdi de Kur'an mealini yasakladı!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya'nın Novorossisk Mahkemesi, Kur'an'ı Kerim'in Rusça yayınlanmış olan bir mealini yasakladı. Yasak üzerine harekete geçen Müslüman liderler, yasağın ülkede bir infiale yol açabileceği uyarısında bulundu.

Daha önce Said-i Nursi'nin kitaplarını yasaklayan Rusya, geçtiğimiz hafta içinde akılalmaz bir yasağa daha imza attı. Rus medyasında yer alan haberlerde Novorossisk'de bir mahkemenin E.R. Guliyev tarafından hazırlanan bir meali yasakladığı belirtildi.

Haberlerde, aşırılığa yönlendirdiği gerekçesiyle yasaklanan mealin insanları nefrete ve şiddete yönelttiği iddia edildi. 

Kafkasya'da Müslümanlara karşı savaş veren Rusya'nın bu kararı alırken elini kuvvetlendiren şey ise, 2002 yılında "aşırılığa" karşı uygulamaya konan özel bir yasa oldu.

ALARM VERİLDİ

Rusya Müftüler Konseyi dün Putin'e bir mektup yollayarak söz konusu yasağın ülkede infiale yol açabileceği ve karışıklık çıkabileceği konusunda uyardı.

Yasağa karşı tüm Müslümanların brileşmesini isteyen önderler, basılan Kur'an meallerin imha edilmesini büyük bir tehlike olduğunu belirtti.

Rusya Yüksek Mahkemesi de daha önce aldığı bir kararla, Nur cemaatini "terörist ve bölücü" örgüt listesine dahil etmişti.

 

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2013, 12:17
banner53
YORUM EKLE

banner39