Rusya 'uçak raporunu' siyasi buldu

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, Hollanda Güvenlik Araştırma Kurulununca yürütülen soruşturmayı önyargılı ve politik olarak nitelendirdi

Rusya 'uçak raporunu' siyasi buldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, Ukrayna'da 2014 yılında düşürülen Malezya uçağınına ilişkin Hollanda Güvenlik Araştırma Kurulununca yürütülen soruşturmanın hayal kırıklığı oluşturduğunu belirtti.

Zaharova, Dışişleri Bakanlığı resmi internet sitesi üzerinden yaptığı açıklamada, Hollanda kurulunca yürütülen soruşturmanın önyargılı ve siyasi motif taşıdığını savunarak, Rusya'nın konuya ilişkin sunduğu belgelerin gözardı edildiğini ifade etti.

Soruşturmanın seyrinin kendileri için hayal kırıklığı oluşturduğunu belirten Zaharova, Ukrayna'yı ise delil uydurmak ve davayı kendi yararına kullanmakla suçladı.

Hollanda Güvenlik Araştırma Kurulunun, kurbanların yakınlarına, yürütülen soruşturma hakkında bilgi verdiği açıklanmıştı. Kurulun, füzenin atıldığı mobil fırlatma rampasının, o dönemde Rusya'dan Ukrayna'nın doğusuna getirildiğine dair kanıt elde ettiği belirtilmişti. İletişim ve radar verilerinin, fırlatma rampasının, uçağın düşürülmesinin ardından Rusya'ya geri götürüldüğünü gösterdiği de kaydedilmişti.

Batı ülkeleri ve Ukrayna, uçağın Rusya yanlısı ayrılıkçılar tarafından düşürüldüğüne inanırken, Rusya, füzenin Ukrayna kontrolündeki bölgeden ateşlendiğini savunuyor.

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2016, 20:01
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35