banner15

'Rusya Ulusu' teklifi kabul görmedi

Putin'in 'Rusya ulusu' fikri ülkenin bazı bölgelerinde olumsuz karşılandı

'Rusya Ulusu' teklifi kabul görmedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya’nın pek çok bölgesinde, Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından da onaylanan “Rusya Ulusu” oluşturulması için yasa hazırlanması teklifinin olumsuz karşılandığı bildirildi.

Dağıstan lideri Ramazan Abdullatipov, "Bir ulusun yasa ile oluşturulması söz konusu olamaz ve dünyanın hiçbir ülkesinde böyle bir şey yapılmamıştır” dedi. Abdullatipov, "Ulusun oluşumu tarihsel bir süreçle olur, yasalar ise sadece insanlar arasındaki ve bazı toplumsal ilişkileri düzenlemek için gereklidir." açıklaması yaptı.

Çuvaşistan milletvekili Viktor Ilyin, 'Rusya Ulusu' oluşturulması için yasa hazırlanması teklifinin ülke Anayasanın 3. maddesinde gösterilen "Rusya Federasyonun egemenlik taşıyıcısı ve tek güç kaynağı ülkenin çok uluslu halkıdır” ilkesini ihlal ettiğini söyledi.

Ilyin, “Böyle hassas bir konuda içeriği kesin olmayan yasa hazırlanması teklifi Rusya’daki çeşitli etnik kimliklere zarar verebilir. Bundan dolayı ben bu teklife kesin olarak karşıyım” dedi.

Tataristan Devlet Konseyi eğitim, kültür, bilim Komitesi Başkanı Razil Valeev, ulusal meselelerle ilgili Rusya'da ulusal politikaların uygulanması için Anayasa, devletin ulusal politika stratejileri ve diğer mevcut iyi yasaların yeterli olduğunu belirtti.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2016, 12:55
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48