Rusya ve NATO yine anlaşamadı

NATO Genel Sekreteri Ramussen ve Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Avrupa ülkelerine konuşlandırılan füze savunma sistemiyle ilgili görüştü ancak görüşmeden bir çözüm çıkmadı

Rusya ve NATO yine anlaşamadı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen dün Brüksel'de düzenlenen 32. AB-Rusya Zirvesinde bir araya geldi. İkilinin görüşmesinde birçok konunun görüşüldüğü ifade edildi. 

Zirve'de öne çıkan konuların başında ise Avrupa'ya yerleştirilen Füze Savunma Sistemlerinin geldiği ifade ediliyor. İkilinin bu konuda net bir mütabakata varamadığı belirtiliyor. 

Diğer taraftan aynı konuyu tekrar görüşmek üzere bahar aylarında Rusya ve NATO temsilcilerinin bir araya gelmesinin kararlaştırıldığı ifade edildi.

Rusya ile NATO arasındaki füze savunma sistemi sorunu, NATO'nun bu sistemleri Avrupa ülkelerine kurma kararı almasıyla başlamıştı. Rusya önce projede yer almak istemiş ve bunun için birtakım girişimlerde bulunmuştu. Ancak NATO tarafından olumsuz cevap alınca sisteme karşı tavır aldı.

Rusya, NATO'nun Avrupa ülkelerine yerleştirdiği füze savunma sistemlerinin kendi ulusal güvenliğini tehdit ettiğini iddia ediyor. Ancak NATO yine de sistemleri yerleştirme kararından geri adım atmadı. Bunun üzerine Rusya da ulusal savunma sistemleri üzerinde yaptığı modernizasyonu hızlandırdı.

Brüksel'de yapılan görüşmeler ise sorunun çözümü için önemli bir eşik olarak düşünülüyordu. NATO ve Rusya temsilcileri bir hafta içinde iki defa bir araya geldi. Yoğun bir görüşme trafiğinin yaşandığı NATO-Rusya hattında çözülemeyen füze savunma sistemi sorunu için bahar aylarında yeniden görüşmeler yapılması kararlaştırıldı.

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2014, 11:17
banner53
YORUM EKLE

banner39