banner15

Rusya ve Ukrayna arasında 'silah' polemiği

Ukrayna ve bazı ülkeler Rusların Ukrayna'daki ayrılıkçılara destek verdiğini öne sürerken Rusya iddiaları reddediyor

Rusya ve Ukrayna arasında 'silah' polemiği

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna ve batı ülkeleri Rusya’yı Donbas'taki ayrılıkçılara silah desteği vermekle suçladı.

Konu BM Güvenlik Konseyi toplantısında da gündeme taşındı ve Rus askerlerinin Ukrayna sınırlarını geçtiği, yeni hedeflerin belirlendiğini ve aralarında AGİT gözlemcilerinin de bulunduğu ifade edildi. Rusya ise bu suçlamaları kabul etmeyerek Irak işgalinden önce Saddam Hüseyin’in kimyasal silahları konusunda dünya kamuoyuna söylenen yalanları hatırlattı.

Moskova Devlet Üniversitesi Askeri Politik Araştırmalar Merkezi uzmanı Mihail Aleksandrov ayrılıkçıların elindeki zırhlı araçları örnek göstererek sınırın kontrol edilmediğini ve bu silahların bölgeye ulaştırıldığını belirtti.

Mihail Aleksandrov Suriye muhaliflerine ABD’nin açık bir şekilde 500 milyon dolar değerinde devlet yardımında bulunduğuna dair hatırlatmada bulunarak Kremlin sarayının da benzer politika takip etmesini ve ayrılıkçılara açık destek vermesini teklif etti.

Pravda gazetesine açıklama yapan Rusya Devlet Duması savunma birimi üyesi Andrey Krasov ise Ukrayna ayrılıkçılarının silahları Ukrayna ordusunun geri çekilme süreci içerisinde elde ettiğini ve Rusya’nın yardımının söz konusu olmadığını öne sürdü.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2014, 16:37
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35